Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 marca 2009 r., sygn. VI SA/Wa 1892/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędziowie Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.) Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 marca 2009 r. sprawy ze skargi E. Z. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2008 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia patentu oddala skargę
Uzasadnienie
VI SA/Wa 1892/08
UZASADNIENIE
E. Z. wniósł skargę na decyzję Urzędu Patentowego RP nr Sp. [...] z dnia [...] maja 2008 r. w przedmiocie unieważnienia patentu PL nr [...] udzielonego na wynalazek pt.: "[...]".
Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r. Urząd Patentowy RP udzielił na rzecz A. O. i E. Z. patentu na wynalazek pt.: "[...]" z pierwszeństwem od dnia [...] marca 2001 r.
W dniu [...] kwietnia 2005 r. S.S.A. z siedzibą w W. (obecnie R. S. S.A.) wniosła sprzeciw wobec prawomocnej decyzji Urzędu Patentowego o udzieleniu patentu na przedmiotowy wynalazek. Wnoszący sprzeciw jako podstawę swojego żądania wskazał brak prawa do patentu przez uprawnionego w świetle art. 20 oraz art. 55 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości oraz brak nowości i brak nieoczywistości rozwiązania w świetle art. 10 i 11 ww. ustawy.
Zdaniem wnoszącego sprzeciw patent nr [...] został udzielony na rzecz osoby nieuprawnionej, ponieważ przedmiotem tego patentu jest rozwiązanie, stanowiące jednocześnie przedmiot projektu racjonalizatorskiego nr [...] pt. "[...]", dokonanego i zgłoszonego przez E. Z. w Zakładzie Energetycznym W. (poprzednika prawnego S.S.A.), w dniu [...] lutego 1987 r., kiedy był pracownikiem tego Zakładu. Zatem zgłoszony projekt racjonalizatorski powstał w związku z zatrudnieniem pracownika w jednostce gospodarki uspołecznionej, tzn. był projektem pracowniczym. W takim przypadku, zgodnie z art. 20 obowiązującej wówczas ustawy o wynalazczości prawo do uzyskania patentu przysługiwało pracodawcy, tj. Zakładowi Energetycznemu W., a później następcy prawnemu, tj. spółce S. S.A., która mogła dysponować przedmiotem projektu i decydować o jego wykorzystaniu z zachowaniem prawa twórcy do wynagrodzenia.