Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 października 2009 r., sygn. II SA/Po 459/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Protokolant St. sekretarz sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2009r. sprawy ze skargi K. D. na postanowienie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia [...] maja 2008r. Nr [...] w przedmiocie kary z tytułu nielegalnego użytkowania budynku mieszkalnego oddala skargę /-/ D.Rzyminiak-Owczarczak /-/ E.Podrazik /-/ A.Łaskarzewska

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania postanowieniem Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2008 r., na podstawie art. 57 ust. 7, art. 59 f ust. 1 i art. 59 g ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) wymierzył inwestorowi K. D. karę w wysokości 10 000 zł z tytułu nielegalnego użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem w zabudowie bliźniaczej - segmentu lewego przy ul. [...] w P. oraz określił termin i sposób uiszczenia kary.

W uzasadnieniu organ I instancji podał następujące ustalenia faktyczne i prawne. W wyniku przeprowadzenia w dniu 26 lutego 2008 r. kontroli przedmiotowego budynku mieszkalnego na podstawie art. 81 ust. 4 i art. 81a ustawy Prawo budowlane stwierdzono, iż budynek ten jest użytkowany, na co wskazywało pełne wyposażenie lokalu mieszkalnego istniejące w dniu kontroli, tj. meble, dywany, telewizor, firany i lampy. Ponadto w trakcie kontroli ustalono na podstawie oświadczenia inwestora, że nie zawiadomił właściwego organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy kontrolowanego budynku mieszkalnego, który jest przez niego użytkowany od grudnia 2007 r. Jako dowód na potwierdzenie powyższych okoliczności organ wskazał protokół kontroli nr [...] z dnia 26 lutego 2008 r. wraz z dokumentacją zdjęciową. Powołując się na treść art. 57 ust. 7 ustawy Prawo budowlane organ nadzoru budowlanego stwierdził, iż w niniejszym przypadku wobec stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego bez uprzedniego zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Wskazując na treść art. 59f ust. 1 i 2 powołanej ustawy organ ustalił wysokość kary na 10 000 zł, jako iloczyn stawki opłaty (s), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (w), którą stosownie do treści art. 57 ust. 7 powołanej ustawy podwyższył dziesięciokrotnie. Organ wyjaśnił, iż obiekt budowlany zalicza się do kategorii "I", określonej w załączniku do ustawy, dla której współczynnik kategorii obiektu wynosi 2,0, a współczynnik wielkości obiektu wynosi 1,0.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00