Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2009 r., sygn. II SA/Po 485/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Protokolant st. sekretarz sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi W. M. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego; oddala skargę. /-/D. Rzyminiak-Owczarczak /-/ J. Szaniecka /-/E. Brychcy
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia [...] (znak [...]) na podstawie art. 57 ust. 7, art. 59f i art. 59g ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) wymierzył W. M. karę w wysokości 5.000 zł z tytułu przystąpienia do nielegalnego użytkowania budynku garażu wybudowanego na nieruchomości położonej w K. przy ul. Ł. o numerze ewidencyjnym działki [...].
Organ nadzoru budowlanego I instancji motywując swoje rozstrzygnięcie wskazał, że w dniu [...] Urząd Miasta i Gminy wydał decyzję o pozwoleniu na budowę garażu w K. przy ul. Ł. W toku budowy inwestor dokonał istotnych odstępstw od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę oraz w przepisach prawa, co było przedmiotem postępowania administracyjnego właściwych organów nadzoru budowlanego i Naczelnego Sądu Administracyjnego w latach 1992-2004r. W konsekwencji prowadzonego postępowania w obrocie prawnym nie funkcjonuje aktualnie żaden akt prawny rozstrzygający merytorycznie sprawę odstępstw przy budowie przedmiotowego obiektu. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął, więc działania mające na celu doprowadzenie wybudowanego niewłaściwie garażu należącego do W.M. do stanu zgodnego z prawem. W tym celu organ nadzoru budowlanego I instancji wyznaczył na dzień 2 października 2007r. kontrolę przedmiotowego budynku.