Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 października 2009 r., sygn. III SA/Gl 774/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Gabriela Jyż, Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S.A. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K., powołując się na art. 233 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] [...] Urzędu Skarbowego B. z dnia [...]r. nr [...] określającą Spółce Akcyjnej "A" z siedzibą w C. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc wrzesień 2003 roku w wysokości [...] zł.

Ustalenia faktyczne organu I instancji podzielił w całości i przyjął za podstawę swojego rozstrzygnięcia, a z tych ustaleń wynikało, że w deklaracji VAT - 7 za miesiąc wrzesień 2003 roku, złożonej w Urzędzie Skarbowym w C. w dniu [...] roku, Spółka wykazała kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego w wysokości [...]zł. Tymczasem w wyniku przeprowadzonej w [...]r. kontroli podatkowej, a następnie przeprowadzonego postępowania podatkowego, wszczętego w dniu [...]roku, stwierdzono nieprawidłowości w zakresie rozliczenia podatku naliczonego, wynikającego z uwzględnienia faktury wystawionej przez G.W., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą P.P.U.H. "B" w C. nr [...] z dnia [...] roku, dokumentującej zakup benzyny bezołowiowej [...]w ilości [...] l o wartości netto [...] zł (podatek VAT [...] zł).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w C., w piśmie Nr [...] z dnia [...] roku wyjaśnił, że w wyniku przeprowadzonej kontroli doraźnej u podatnika G.W. z zakresu zawieranych transakcji ze "A" S. A. w okresie od [...] roku do [...] roku ustalono, że podatnik całość dokumentacji związanej z przedmiotowymi umowami zagubił. Podczas przesłuchania G.W. przyznał, że dokonywał sprzedaży paliwa dla "A" S. A., ale nie pamiętał, jaki to był rodzaj paliwa. Ponadto stwierdził, że nie zawierał pisemnej umowy na dostawę paliw, nie pamiętał również, od kogo dokonywał zakupu paliwa. Jednak, będąc już przesłuchiwanym przez funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji Wydziału [...] Zarządu [...] w K. w dniu [...] r. G.W. zeznał, co dokumentuje protokół z tej czynności, że z działalności gospodarczej "(...) nie mam żadnej dokumentacji, żadnych faktur VAT, ponieważ je gdzieś zgubiłem. Nie wiem, w jakich okolicznościach zagubiłem te dokumenty". Ponadto stwierdził, że "prawdopodobnie w miesiącu [...] lub [...] roku rozpocząłem działalność gospodarczą ... . Do założenia tej firmy nakłonił mnie mężczyzna o imieniu K., nazwiska nie pamiętam. (...) Mężczyzna ten złożył mi propozycję otwarcia firmy, która będzie zajmowała się handlem paliwami. (...) Mówił mi, że on ma taką firmę, ale nie może dalej handlować paliwem, ponieważ musi wykupić na to koncesję, a to kosztuje. Mówił mi, że potrzebna jest mu nowa firm, aby handlować paliwem bez koncesji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00