Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 października 2009 r., sygn. II SA/Bd 711/09
Zgodnie z art. 5 ust. 3 u.s.o. jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić jedynie placówki publiczne. Oznacza to, że każde założone i prowadzone przez gminę przedszkole, jako przedszkole publiczne, zobowiązane jest spełnić określony w art. 6 ust. 1 pkt 1 u.s.o. wymóg prowadzenia bezpłatnego nauczania i wychowania w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego, którą w momencie podjęcia zaskarżonej uchwały określało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym:
Przewodniczący: Sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.)
Sędziowie: Sędzia WSA Anna Klotz Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik
Protokolant Magdalena Gadecka-Kauczor
po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 października 2009 r. sprawy ze skargi P. R. w S. z siedzibą w Ż. na uchwałę Rady Gminy R. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie opłat za przedszkole 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Uchwałą [...] z dnia [...], powołując się na art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 1572; z późn. zm.; zwanej w skrócie "u.s.o.") Rada Gminy w R. ustaliła miesięczną opłatę za świadczenia udzielane przez publiczne Gminne Przedszkole w R. w wysokości 30 złotych za każde dziecko.