Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 lipca 2009 r., sygn. VI SA/Wa 323/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Protokolant Aneta Stefaniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2009 r. sprawy ze skargi Prezydenta Miasta L. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie ustalenia opłaty eksploatacyjnej oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Środowiska decyzją z [...] grudnia 2008 r., po rozpatrzeniu wniosku Prezydenta Miasta L. z [...] grudnia 1998 r. o ponowne rozpatrzenie spraw zakończonej decyzją Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa nr: [...] z [...] grudnia 1998 r. wymierzającą K. S.A. opłatę eksploatacyjną za rudy miedzi ze złoża M., w III kwartale 1998 r., wobec przedawnienia, umorzył postępowanie odwoławcze.
W wymienionym wniosku z [...] grudnia 1998 r. Prezydent Miasta L. zarzucał wadliwe wyliczenia opłaty eksploatacyjnej, które wg skarżącego powinny być wyliczone od ilości i ceny miedzi i srebra, a nie od ilości i ceny rudy miedzi.
Stan sprawy przedstawiał się następująco;
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa decyzją z [...] stycznia 1999 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzje I instancji ustalające opłaty eksploatacyjne za III kwartał 1998 r. za wydobycie rudy miedzi. Wśród tych decyzji była decyzja dotycząca Miasta L.
Decyzja ta oraz inne decyzje Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dotyczące wymierzenia opłat eksploatacyjnych, zostały zaskarżone przez Prokuratora Okręgowego w [...] do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wyrokiem z 15 lutego 2000 r. w sprawie II SA 1506/99 wszystkie skargi oddalił, w tym skargę na decyzję z [...] stycznia 1999 r.
Od wyroku tego Prokurator Generalny wniósł rewizję nadzwyczajną i w wyniku jej rozpoznania Sąd Najwyższy wyrokiem z 18 stycznia 2002 r. w sprawie III RN 190/00 uchylił wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, poddając temu sądowi do rozważenia kwestię, iż opłata eksploatacyjna powinna być naliczana, według prawidłowych kryteriów, nie od ilości rudy miedzi lecz od ilości i ceny wytworzonego z niej koncentratu miedzi.