Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2000 r., sygn. II SA 1506/99

W przepisie art. 84 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze /Dz.U. nr 27 poz. 96 ze zm./ nie chodzi zatem o kopaliny, które przedsiębiorca zdecydował się uszlachetnić, lecz o takie, w stosunku do których istnieje niezależnie od niego powinność uszlachetnienia przed wprowadzeniem na rynek. Wola przedsiębiorcy, wiążące go kontrakty, czy poziom wyposażenia jego zakładu, nie mają wpływu na obiektywnie istniejące wymaganie poddania przeróbce.

Wymaganie to jest związane z rodzajem i właściwościami wydobywanej kopaliny czy surowca mineralnego, a nie z zakresem działalności gospodarczej prowadzonej przez konkretnego przedsiębiorcę. Brak przepisów statuujących obowiązek przeróbki nie przekreśla istotnego sensu rozróżnienia, jakie ustawodawca wprowadził w art. 84 ust. 3 ustawy Prawo geologiczne i górnicze: zasadą jest wnoszenie opłaty od ilości wydobywanej kopaliny wyjątek odnosi się do tych kopalin, które przed wprowadzeniem do obrotu - obiektywnie oceniając - wymagają poddania przeróbce.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skarg Prokuratora Okręgowego w L. na decyzje Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (...)/ w przedmiocie wymierzenia opłaty eksploatacyjnej - wszystkie skargi oddala.


UZASADNIENIE

Powyższymi decyzjami minister utrzymał w mocy swoje decyzje o wymierzeniu oddziałom zainteresowanego Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi "Polska Miedź" S.A. w L. opłaty eksploatacyjnej za okresy od III kwartału 1997 r. do I kwartału 1999 r. W podobnych motywach decyzji minister podkreślił, że w złożach rudy miedzi srebro jest współwystępującym pierwiastkiem śladowym przeliczanym ekwiwalentnie na miedź. Wartość rudy miedzi lub koncentratu miedziowego jest ustalana według zawartości miedzi i tak przeliczonego srebra oraz ich cen. Do III kwartału 1998 r. opłatę eksploatacyjną wymierzano od wartości koncentratu miedziowego, a później - od wartości kopaliny, tj. rudy miedzi przy zastosowaniu wspólnej stawki 3 procent.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00