Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 września 2008 r., sygn. III SA/Gl 800/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Gabriela Jyż (spr.), Asesor WSA Barbara Brandys - Kmiecik, Protokolant St. sekr. sąd. Joanna Spadek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2008r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w K. sprawy ze skargi "A" S.A. w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie innych koncesji i zezwoleń oddala skargę.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej wskazywane jako SKO w K. lub Kolegium w K.), po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, wniesionego przez "A" S.A. w K., utrzymało w mocy postanowienie SKO w K. z dnia [...] r., nr [...] stwierdzające z urzędu nieważność postanowienia SKO w K. z dnia [...] r., nr [...] w sprawie uchylenia w całości postanowienia Prezydenta K. z dnia [...] r., nr [...] odmawiającego uzgodnienia koncesji na wydobywane węgla kamiennego ze złoża "[...]" i orzeczenia co do istoty sprawy w następujący sposób: "uzgadnia się pozytywnie udzielenie koncesji "A" S.A. w K. na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża węgla kamiennego "[...]" (z części pokładu 409) położonego na terenie miasta K. objętego obszarem górniczym [...]". W podstawach prawnych tego postanowienia SKO w K. powołało art. 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 ze zm.; dalej powoływana jako ustawa o SKO), art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.; dalej powoływana jako k.p.a.).
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco: Prezydent K. postanowieniem z dnia [...] r. o nr [...] odmówił uzgodnienia koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "[...]". W uzasadnieniu podał, że utworzenie nowego obszaru górniczego i udzielenie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego jest niezgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta K., który został przyjęty Uchwałą Rady Miejskiej z dnia [...]r. nr [...]. Plan ten przewiduje m.in., że rozwój przemysłu będzie następował wyłącznie na obszarach obecnie zagospodarowanych przemysłowo oraz zakłada przeciwdziałanie niszczącej podziemnej eksploatacji węgla. Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł "A" S.A. Podał, że dokonano błędnej oceny zgromadzonego materiału dowodowego w zakresie zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Spółka nie zamierza powiększać obiektów zakładu górniczego na powierzchni, zaś wpływy przewidzianej eksploatacji nie przekroczą tzw. II kategorii, a więc nie będą kolidować z miejscowym planem zagospodarowania. Po rozpoznaniu powyższego zażalenia, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. postanowieniem z dnia [...]r. nr [...] uchyliło postanowienie Prezydenta K. z dnia [...]r. oraz orzekło co do istoty sprawy uzgadniając pozytywnie udzielenie koncesji "A" S.A. Uzasadniając swoje orzeczenie SKO powołało się na ustalenia ogólne obowiązującego miejscowego perspektywicznego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Miasta K. zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej w K. z dnia [...] r. o nr [...] (Dz. Urz. Woj. [...] z 1991 r., Nr 8, poz. 133), zmienionego uchwałą tej Rady z dnia [...]r. o nr [...] (Dz. Urz. Woj. [...] z 1994 r., Nr 15, poz. 164). Samorządowe Kolegium Odwoławcze podało w uzasadnieniu, że wykładnia zapisów planu zagospodarowania przestrzennego Miasta K. nie wyklucza całkowicie eksploatacji węgla, a jedynie ogranicza lokalizację obiektów przemysłowych na powierzchni i nakazuje dostosowanie eksploatacji węgla do wymogów ochrony powierzchni.