Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 lipca 2009 r., sygn. I SA/Gd 202/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 lipca 2009 r. sprawy ze skargi M. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 10 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2003 roku oraz od stycznia do września 2004 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzjami z dnia 6 października 2008 roku określił panu M. Ł. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od października 2003 r. do września 2004 r.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, iż w zakresie podatku należnego do rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące kontrolowanego okresu przyjął podatek należny w kwotach wykazanych przez podatnika w deklaracjach podatkowych VAT - 7.

W zakresie podatku naliczonego ustalono, iż podatnik w kontrolowanym okresie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z enumeratywnie wymienionych w decyzji organu I instancji faktur VAT wystawionych przez P.H. "A " M. K.. W tym zakresie Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał jako dowód akt oskarżenia I [...] sporządzony przez Prokuraturę Okręgową między innymi przeciwko: M. K., J. T., B. M., T. S. i M. Ł. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było osiągniecie korzyści majątkowych w oparciu o mechanizm obrotu "pustymi fakturami" VAT dokumentującymi fikcyjny obrót paliwem.

Ponadto wskazano, iż w oparciu o protokół przesłuchania podejrzanego M. K. z dnia 15.12.2006 r. przeprowadzonego przez Prokuraturę Rejonową, przesłany wraz z pismem z dnia 04.05.2007 przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, ustalono, iż M. K. nie sprzedawała paliwa, a jedynie faktury. Fakty, które przedstawiał potwierdziły zeznania B. M. złożone podczas przesłuchania przeprowadzonego przez Prokuratora Prokuratury Rejonowej del. do Prokuratury Okręgowej w dniu 11.01.2006 podczas którego B. M. zeznał, iż pod koniec 2004 roku Z. O. zaproponowała mu zarobek polegający na kupowaniu faktur VAT na olej napędowy, a następnie odliczenia części tego VAT-u" stwierdzając, iż faktury te przywozi M. K. - właścicielka firmy "A ". Na spotkaniu z M.K. doszło do rozmowy podczas której M. K. powiedziała, iż na początku współpracy to ona będzie dostarczała faktury natomiast późnej faktury będą pochodziły od firmy jej kolegi J. T. i od firmy "B". Do każdej faktury były dołączone wystawione przez rzekomych dostawców paliwa dowody KP. Razem z fakturą otrzymywał karteczkę z kwotą jaką miał zapłacić. B. M. kupował tylko wystawione rzekomo przez te firmy olej napędowy. Ponadto do wprowadzenie do ewidencji nierzetelnej faktury dotyczącej sprzedaży oleju napędowego wystawionej przez firmę "A-" w sytuacji gdy w rzeczywistości sprzedaż nie miała miejsca przyznał się T. S..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00