Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 27-09-2024
Porada aktualna na dzień 27-09-2024
Data publikacji: 2024-09-27

Czy wydatki na remont i inne związane z utrzymaniem nieruchomości mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów

PROBLEM

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, która jest opodatkowana podatkiem liniowym oraz podatkiem VAT. Podpisał z ojcem umowę użyczenia garażu, gdzie znajduje się biuro i garaż na maszyny. Zamierza dokonać remontu pomieszczenia polegającego na wymianie okien, bramy pokrycia dachowego, które uległo zniszczeniu. W najbliższym czasie chciałby ocieplić i pomalować budynek. Czy wydatki związane z remontem tj. wymiana okien, pokrycie dachowe, ocieplanie budynku mogą stanowić koszty uzyskania przychodów? W umowie jest napisane, że wszystkie koszty związane z utrzymaniem budynku ponosi przedsiębiorca. Przedsiębiorca płaci również podatek od nieruchomości oraz ma przepisany licznik prądu na siebie. Czy od poniesionych wydatków może odliczyć VAT?

RADA

Wydatki remontowe a także inne związane z utrzymaniem nieruchomości stanowią koszty uzyskania przychodów.

W tym przypadku można rozliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących remont i utrzymanie nieruchomości.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie poniesione racjonalnie uzasadnione wydatki, poza enumeratywnie wskazanymi w ustawie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu.

Należy przy tym podkreślić, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu każdorazowo spoczywa na podatniku.

Strony umowy najmu mogą określić zakres prac, które może wykonać najemca w celu przystosowania do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej oraz wskazać, kogo faktycznie obciążają koszty związane z wykonaniem tych prac.

Tym samym przedsiębiorcy, którzy wynajmują nieruchomości mogą zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów - w oparciu o stosowną umowę - wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości w stanie niepogorszonym lub jej remontem.

Tym samym koszty tj. koszty remontowe wymienione w pytaniu można zaliczyć w koszty podatkowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Tym samym jeśli zakupy remontowe i na utrzymanie nieruchomości są związane z czynnościami opodatkowanymi to można od nich rozliczyć podatek naliczony.

Tomasz Burchard

doradca podatkowy, ekspert w zakresie prawa podatkowego, biegły sądowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00