Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 15 lipca 2009 r., sygn. II SA/Bd 360/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Wiesław Czerwiński sędzia WSA Grażyna Malinowska - Wasik Protokolant Magdalena Tambelli po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 lipca 2009 r. sprawy ze skargi E. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie statusu bezrobotnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza na rzecz skarżącej od Wojewody [...] kwotę 50 (pięćdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
U z a s a d n i e n i e:
Starosta [...] decyzją z [...] stycznia 2009 r. odmówił uznania skarżącej za osobę bezrobotną.
W uzasadnieniu decyzji wyjaśnił, że strona nie spełnia określonego w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r., o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415), warunku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, albowiem w złożonym w dniu [...] stycznia 2009 r. pisemnym oświadczeniu stwierdziła, iż jest zdolna i gotowa do podjęcia pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, tylko przez trzy dni w tygodniu, gdyż jest aplikantem radcowskim, który zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach teoretycznych, odbywających się dwa razy w tygodniu.
W odwołaniu od powyższej decyzji, skarżąca podniosła, że wbrew stanowisku organu, spełnia wszystkie warunki określonych w w/w przepisie. W jej ocenie przepis ten powinien być stosowany łącznie z art. 34 ustawy o radcach prawnych, który zapewnia aplikantowi prawo do zwolnienia z pracy na czas uczestniczenia w szkoleniu zawodowym. Wyjaśniła, że składając oświadczenie z [...].01.2009 r., iż jest zdolna do podjęcia pracy i dyspozycyjna 3 dni w tygodniu - miała na myśli jedynie sytuację, w której ewentualny pracodawca chciałby zatrudnić ją nie w podstawowym systemie czasu pracy - tj. wg normy 8 - godzin na dzień, 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku), podkreślając, że pracodawca zatrudniający aplikanta ma również możliwość korzystania z większych umiejętności takiego pracownika, który ponadto może wykonywać już czynności, do których nie jest uprawniony magister prawa (np. występować w zastępstwie radcy prawnego przed sądami), a nadto istnieją też możliwości ułożenia stosunku pracy z przyszłym pracodawcą w sposób bardziej elastyczny - np. przy zastosowaniu zadaniowego systemu pracy, systemu pracy weekendowej, czy też w systemu telepracy - który pozwoli na faktyczne wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy w pełnym wymiarze czasu pracy.