Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 25 maja 2009 r., sygn. II SA/Op 65/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik - spr. Protokolant st. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 maja 2009r. sprawy ze skargi T. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 5 sierpnia 2008r. do Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie wpłynęły dwa pisma T. R. datowane na dzień 1 sierpnia 2008r. i 2 sierpnia 2008r., w których wnioskodawca domagał się udzielenia mu dodatkowej pomocy finansowej w związku z powstałą niedopłatą dotyczącą rozliczenia zużycia wody oraz pomocy finansowej w postaci zasiłku celowego oraz celowego specjalnego w celu umożliwienia przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej, której nie jest w stanie sam pokonać, wykorzystując własne zasoby i możliwości. W złożonym wniosku datowanym na dzień 2 sierpnia 2008r. skarżący przytoczył wysokość wydatków, jakie poniósł w lipcu 2008r. na kwotę 721 zł.
Decyzją Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie, działającego z upoważnienia Burmistrza Nysy, z dnia [...], Nr [...], na podstawie art. 8, art. 39 i art. 41 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (j.t. Dz.U. z 2008r., Nr 115, poz. 728) przyznano T. R. zasiłek celowy specjalny w wysokości 100zł. na opłaty i żywność oraz w punkcie 2 odmówiono przyznania zasiłku celowego.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż w oparciu o wywiad środowiskowy ustalono, że łączny dochód wnioskodawcy, po odliczeniu alimentów, wynosi 481,30zł miesięcznie oraz, że T. R. prowadzi samodzielnie gospodarstwo domowe. Dochód wnioskodawcy przekracza kryterium dochodowe ustalone zgodnie z art. 8 ustawy o pomocy społecznej i stąd też nie kwalifikuje się on do otrzymania zasiłku celowego. Przytaczając natomiast brzmienie przepisu art. 41 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej organ stwierdził, że mając na względzie wysokość środków finansowych, jakimi dysponuje Ośrodek oraz wciąż wzrastająca liczba osób kwalifikujących się do pomocy, a także sytuację życiową wnioskodawcy, która jest doskonale znana organowi, możliwym było przyznanie jedynie zasiłku celowego specjalnego w wysokości 100zł. W dalszej części, uzasadniając swoje stanowisko, organ przedstawił analitykę dotyczącą wysokości środków jakimi dysponuje, przedstawił zasady przyznawania zasiłków celowych, które są w pierwszej kolejności udzielane osobom nie posiadającym stałego źródła dochodu oraz zestawiając wysokość i rodzaj udzielonej T. R. pomocy w lipcu 2008r. i sierpniu 2008r. stwierdził, że sytuacja finansowa wnioskodawcy, na tle innych rodzin objętych pomocą społeczną, jest w miarę dobra. Argumentował organ, że udzielając pomocy społecznej zobowiązany jest zachować zasady podziału środków finansowych na zasadzie sprawiedliwości społecznej i w pierwszej kolejności przeciwdziałać występującemu w wielu rodzinach syndromowi ubóstwa czy też niedożywienia. Zauważył jednocześnie organ, że wnioskodawca nie składając wniosku o dodatek mieszkaniowy nie stara się wykorzystać wszystkich własnych możliwości i uprawnień w celu polepszenia własnej sytuacji, a udzielana pomoc nie zawsze musi być przyznana w takiej wysokości, aby zapewnić zaspokoić wszystkie zaistniałe potrzeby, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie pozwala na to ograniczoność środków jakimi dysponują na ten cel ośrodki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right