Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Łd 325/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - III Wydział w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.), Sędziowie: Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, Protokolant: Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia [...] , Nr [...].

Uzasadnienie

III SA/Łd 325/08

U Z A S A D N I E N I E

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł. decyzją z dnia [...] (Nr [...]; znak [...]), działając na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 ze zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzenia chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115) i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia [...] (Nr [...]; znak [...]) nie stwierdzającą u A. S. choroby zawodowej pod postacią przewlekłego zatrucia disiarczkiem węgla - poz. 1.43 wykazu chorób zawodowych.

Z ustalonego przez organy stanu faktycznego sprawy wynika, że postępowanie w sprawie choroby zawodowej u A. S. zostało wszczęte na podstawie zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej wystawionego przez lekarza Poradni Medycyny Rodzinnej w T. i złożonego przez samego zainteresowanego zgłoszenia w tym przedmiocie. Jako przyczynę podejrzenia choroby zawodowej wskazano fakt ponad 20-letniej pracy w ZWCH "A" w narażeniu na disiarczek węgla oraz siarkowodór.

W toku postępowania skarżący został przebadany przez dwie specjalistyczne, uprawnione do orzekania o chorobach zawodowych jednostki medyczne, tj. Przychodnię Konsultacyjno-Diagnostyczną Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Ł. (dalej WOMP) - jako jednostkę orzeczniczą I- go stopnia oraz Klinikę Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy w Ł. (dalej IMP) - jako jednostkę odwoławczą (Il- go stopnia). Zarówno orzeczenie WOMP z dnia [...] (znak [...]) jak i orzeczenie lekarskie Kliniki Chorób Zawodowych IMP z dnia [...] (znak [...]) są zbieżne w ocenie zaistniałych schorzeń i zgodnie stwierdzają, że ustalenia kliniczne w kierunku choroby zawodowej pod postacią przewlekłego zatrucia disiarczkiem węgla dały wynik negatywny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00