Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Kr 1123/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Dorota Dąbek spr. Sędziowie : WSA Halina Jakubiec AWSA Janusz Kasprzycki Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2009 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej B. K. sprawy ze skargi [...] Hut [...] ,, A -- S.A. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 18 września 2008 r. Nr : [...] w przedmiocie choroby zawodowej I uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji , II zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz strony skarżącej kwotę 257 zł ( dwieście pięćdziesiąt siedem złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

wyroku WSA w Krakowie z dnia 23 kwietnia 2009r.

Decyzją z dnia 18 września 2008r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny w K., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) w związku z art. 5 pkt 4a i art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006r. nr 122, poz. 851 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. nr 132, poz. 1115), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2008r. Nr [...], znak: [...] o stwierdzeniu u Z. K. choroby zawodowej układu wzrokowego wywołanej czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi pod postacią zaćmy wywołanej działaniem promieniowania podczerwonego lub długofalowego nadfioletowego - wymienionej w poz. 25/5 wykazu chorób zawodowych będącego załącznikiem do w/w rozporządzenia.

W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, że Z. K. w latach 1966-1970 pracował w Przedsiębiorstwie [...] we W. na stanowisku pomocnika montera i w [...] Zakładach [...] w J. na stanowisku ślusarza (oba zakłady nie istnieją i z obu zakładów brak jest danych odnośnie narażenia na czynniki szkodliwe). Następnie Z. K. podjął pracę w [...] Hutach [...] "A" S.A. na następujących stanowiskach pracy: ślusarz, topiarz szkła oraz pracownik magazynowy. Z. K. przez ok. 28 lat (z przerwą na odbycie służby wojskowej) pracował na stanowisku topiarza szkła w ekspozycji zawodowej na promienie podczerwone głównie podczas kontroli powierzchni lustra szkła, jakości spalania gazu oraz długości i rozkładu płomienia w piecu. Analiza sporządzonej charakterystyki stanowiska pracy wskazuje, iż podczas wykonywania w/w czynności Z. K. narażony był na promieniowanie podczerwone, którego wartości mogły okresowo przekraczać dopuszczalne normatywy dla soczewek oczu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00