Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Kr 1018/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędziowie NSA Piotr Lechowski WSA Halina Jakubiec Protokolant Katarzyna Dydaś po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi J. H. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 27.12.2005r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 5 pkt 4a i art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006r. nr 122, poz. 851 z późn. zm.) i § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. nr 132, poz. 1115), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2005r. znak: [...] o braku podstaw do stwierdzenia u J. H. chorób zawodowych - pylicy płuc oraz obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem - wymienionych w poz. 3 i 21 wykazu chorób zawodowych będącego załącznikiem do w/w rozporządzenia.

Organ odwoławczy przyjął za prawidłowe ustalenia faktyczne dokonane przez organ I instancji o tym, że J. H. był zatrudniony w PKP Oddział [...] na stanowisku uczeń zawodu, konduktor, hamulcowy i w PKP Stacja [...] na stanowiskach konduktor II kl., manewrowy, nastawczy i jako dyżurny ruchu. W trakcie w/w prac organ przyjął, że nie można wykluczyć narażenia na pył o działaniu zwłókniającym.

Organ podkreślił, iż wydana decyzja organu I instancji jest merytorycznie uzasadniona. W sprawie orzekały bowiem dwie jednostki służby zdrowia właściwe do rozpoznawania chorób zawodowych tj. Ośrodek Medycyny Pracy w Poradnia Chorób Zawodowych (orzeczenie lekarskie nr [...] znak [...] z dnia [...] 2004r., orzeczenie nr [...] znak [...] z [...] 2004r.) oraz Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego (orzeczenie lekarskie nr [...] z [...] 2005r. i nr [...] z [...] 2005r.) - placówka naukowo-badawcza resortu zdrowia i opieki społecznej rozstrzygająca w sprawach spornych i wątpliwych, której orzeczenia są merytorycznie ostateczne. W ten sposób został wyczerpany tryb postępowania przewidziany przepisem § 7 cytowanego na wstępie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. Orzeczenia lekarskich wskazanych jednostek w sposób szczegółowy, wyczerpująco i jednoznacznie dowodzą braku podstaw do rozpoznania u skarżącego choroby zawodowej wymienionej w poz. 6 i 13 wykazu chorób zawodowych. Obydwie jednostki wskazały jednoznacznie, że u skarżącego występuje obustronny charakter uszkodzenia narządu typu mieszanego, a więc nietypowy dla pohałasowego uszkodzenia narządu słuchu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00