Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Gl 712/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Jankowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2008 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w K. J. K. sprawy ze skargi A. D. i J. D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności postanowienia w sprawie uzgodnienia warunków zabudowy terenu 1. uchyla zaskarżone postanowienie i orzeka, że nie podlega ono wykonaniu w całości, 2. zasądza na rzecz skarżących od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. solidarnie kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...], Starosta B., po rozpatrzeniu wniosku Wójta Gminy P., uzgodnił ustalenia warunków zabudowy dla budowy trzech budynków mieszkalnych wraz z bezodpływowymi zbiornikami na ścieki, w zakresie użytku rolnego [...] klasy [...], na działce nr [...] k.m. [...], położonej w P., stanowiącej własność A. i J. D., poprzez zobowiązanie do przeprowadzenia procedury wyłączenia z produkcji rolniczej gruntów objętych inwestycją. Postanowienie wydane zostało na podstawie art. 5 ustawy z dnia 2 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j.: Dz. U. 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.) oraz art. 53 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.).

Pismem z dnia [...]r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. powiadomiło strony o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności ww. postanowienia Starosty B.

W konsekwencji przeprowadzonego postępowania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. postanowieniem z dnia [...]r. nr [...], działając na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 i art. 157 § 1 i 2 w zw. z art. 126 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. 2000, Nr 98, poz. 1071 z późn. zm. zwanej dalej: k.p.a.), orzekło o stwierdzeniu nieważności przedmiotowego postanowienia Starosty B. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że projektowana inwestycja jest fragmentem szerszego zamierzenia, polegającego na budowie [...] budynków mieszkalnych na [...] sąsiednich działkach, realizowanego przez jednego inwestora na zwartym obszarze o pow. [...] ha [...] m2, podzielonym wcześniej na [...] części. Tymczasem zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 pkt 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, przeznaczenie na cele mieszkalne i nieleśne gruntów stanowiących użytki rolne klasy IV, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do rolnego przeznaczenia przekracza 1 ha, wymaga zgody marszałka województwa wyrażonej po uzyskaniu opinii izby rolnej. Stąd też zdaniem organu Starosta B. wydając postanowienie uzgadniające warunki zabudowy dla "sztucznie" podzielonego zamierzenia inwestycyjnego, w sposób rażący naruszył powołany wyżej przepis art. 7 ust. 2 pkt 3 ustawy, zwłaszcza że w tym samym dniu wpłynęło do niego 8 wniosków o uzgodnienie warunków zabudowy. Kryterium obszarowe dotyczy bowiem nie tylko powierzchni działki, na której planowana jest inwestycja lecz całego zwartego kompleksu gruntów rolnych w skład którego wchodzi ta działka (wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2006 r. sygn. akt IVSA/Wa 1734/2005, LEX nr 229971). W konsekwencji, zdaniem Kolegium, postanowienie Starosty B. dotknięte jest wadą kwalifikowaną określoną w art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. skutkującą jego nieważnością.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00