Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 16 października 2008 r., sygn. II SA/Bk 479/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Stanisław Prutis, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), asesor WSA Małgorzata Roleder, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 października 2008 r. sprawy ze skargi A. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu 1. oddala skargę; 2. przyznaje radcy prawnemu M. P. od Skarbu Państwa (kasa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku) kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote osiemdziesiąt groszy) tytułem wynagrodzenia za zastępstwo prawne skarżącego wykonane na zasadzie prawa pomocy.-
UZASADNIENIE
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2008 r. nr [...], na podstawie art. 138 §1 pkt 1 k.p.a., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy G. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] o odmowie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji budynku rekreacji indywidualnej na nieruchomości obejmującej działki nr [...] i [...], położonej w miejscowości G. wraz z infrastrukturą techniczną.
U podstaw tego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia faktyczne:
Wnioskiem z dnia 8 października 2007 r. A. F. zwrócił się do Wójta Gminy G. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji budynku rekreacji indywidualnej na nieruchomości składającej się z działek o nr [...] i [...] w G., wraz z budową potrzebnej dla budynku infrastruktury technicznej.
Wójt Gminy G. decyzją z dnia [...] marca 2008 r. odmówił A. F. ustalenia warunków zabudowy dla wnioskowanej inwestycji. W uzasadnieniu decyzji, powołując się na przedłożone mapy geodezyjne oraz wypis z rejestru gruntów, wyjaśnił, że działki, na których inwestor planuje zlokalizować budynek mieszkalny stanowią lasy i grunty leśne oznaczone symbolem LsV, będące pod ochroną prawną. W dalszej części ustalił, że na terenie wskazanych działek nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a zatem ustalenie warunków zabudowy może nastąpić wyłącznie w trybie ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie zaś z art. 61 ust.1 tej ustawy wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe tylko w przypadku łącznego spełnienia wszystkich warunków wymienionych w tym przepisie. Przedmiotowa inwestycja pozostaje natomiast w sprzeczności z przepisami odrębnymi, a mianowicie z art. 7 ust.2 pkt 5 ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, zgodnie z którym przeznaczenie gruntów leśnych na cele nieleśne wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej. W związku zaś z tym, że opracowywaniu planu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy G. z 1992 roku, nie było takiej zgody, gdyż przedmiotowe działki nie były przeznaczone pod zabudowę, w tym zabudowę rekreacyjną, stąd też nie jest możliwe ustalenie na tym terenie warunków zabudowy, zgodnie z wnioskiem inwestora.