Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 listopada 2008 r., sygn. II SA/Ol 714/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2008 r. sprawy ze skargi T. N. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącej T. N. kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Nr "[...]" Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, po rozpoznaniu zgłoszenia T. N. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u wymienionej choroby zawodowej - przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat, wymienionej w poz. 15 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

Rozstrzygnięcie organ oparł na orzeczeniach lekarskich o braku podstaw

do rozpoznania u T. N. choroby zawodowej, wydanych przez uprawnione jednostki orzecznicze I i II stopnia. Wyjaśniono, iż po przeprowadzonych badaniach

w Wojewódzkim Zespole Medycyny Przemysłowej w O. nie stwierdzono

u zainteresowanej trwałych zmian organicznych w obrębie krtani charakterystycznych dla następstw nadmiernego wysiłku głosowego i rozpoznano schorzenia - przewlekłe zapalenie gardła, przewlekłe zapalenie krtani z niewydolnością głośni, które

nie znajdują się w obowiązującym wykazie chorób zawodowych. Po ponownym badaniu przez Instytut Medycyny Pracy w Ł. stwierdzono u T. N. zmiany morfologiczno - czynnościowe w zakresie krtani spełniające warunki do rozpoznania choroby zawodowej Jednakże narażenie na nadmierny wysiłek w ostatnich ośmiu latach pracy nie było dostateczne do wystąpienia wskazanych zmian w obrębie narządu głosu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00