Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Lu 96/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Wieczorek, Protokolant Stażysta Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi W. P. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...].
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2009 r. ( Nr [...]), wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w związku z art. 37 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] grudnia 2008 r. o braku podstaw do stwierdzenia u W. P. choroby zawodowej w postaci "zespołu wibracyjnego".
W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że zarzuty zawarte w odwołaniu, dotyczące błędnych stwierdzeń zawartych w orzeczeniu Instytutu Medycyny Pracy , nie mogły być uwzględnione w świetle przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach ( Dz. U. Nr 132, poz. 1115 ). Organ wskazał, że do rozpoznania i stwierdzenia choroby zawodowej u pracownika muszą być - w myśl § 2 ust. 1 cyt. rozporządzenia - spełnione nierozłącznie określone warunki, a mianowicie: rozpoznana choroba musi być wymieniona w wykazie chorób zawodowych, przyczyną zaś tej choroby są czynniki szkodliwe dla zdrowia występujące w środowisku pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right