Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 października 2008 r., sygn. II SA/Łd 604/08

 

Dnia 22 października 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek (spr.), Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Protokolant Sekretarz sądowy Nina Krzemieniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2008 roku sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji oddala skargę. LS

Uzasadnienie

W dniu 22 lutego 2008 roku A. G. wystąpiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta Miasta R. z dnia [...] ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie pawilonu handlowego z artykułami przemysłowymi na terenie działek oznaczonych nr ewidencyjnymi 226/2, 225/5 i 227/4 przy ul. N. w R. W uzasadnieniu wniosku podniosła, iż zaskarżona decyzja ustala warunki zabudowy dla budynku handlowego, podczas gdy na obszarze na którym planowane jest przedsięwzięcie istnieje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z uzupełniającą zabudową gospodarczą i usługową. Ponadto podniosła, iż Rada Miejska nie wydała uchwały, która w świetle przepisów ustawy z dnia 11 maja 2007 roku jest konieczna przy tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

Decyzją z dnia [...], nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. działając na podstawie art. 158 § 1 k.p.a. odmówiło stwierdzenia nieważności zaskarżonej decyzji Prezydenta Miasta R. z dnia [...]. W uzasadnieniu decyzji organ administracji podniósł, iż na gruncie regulacji zawartych w ustawie z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) decyzja o ustaleniu warunków zabudowy przesądza jedynie o możliwości ulokowania określonej zabudowy w sytuacji, gdy na danym obszarze brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy nie rozstrzyga bowiem o usytuowaniu projektowanego obiektu względem granic nieruchomości, ani też nie upoważnia do przeprowadzenia robót budowlanych, do realizacji zabudowy uprawnia pozwolenie na budowę wydawane przez organ architektoniczno - budowlany oraz zatwierdzony projekt techniczno-budowlany określający m. in usytuowanie obiektu, przy uwzględnieniu cech zabudowy i wymagań wskazanych w decyzji o warunkach zabudowy. Analiza materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania wykazała natomiast, że planowane przedsięwzięcie usytuowane będzie na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej, a funkcja planowanego obiektu - działalność handlowa nie koliduje z funkcją zabudowy już istniejącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00