Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 października 2008 r., sygn. II SA/Łd 260/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Sędziowie Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), Protokolant Agata Brolik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2008 r. sprawy ze skargi P. W. i K. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę. ls

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) nakazał R. K., K.S., D.K., A.S. i A.S.-K., zamurowanie otworu drzwiowego w sklepie spożywczym w parterze budynku cegłą ceramiczną pełną, zamurowanie otworów okiennych w lokalu nr 4 na I piętrze i nr 11 na II piętrze cegłą ceramiczna pełną (grubość muru 51 cm), zamurowanie otworu okiennego w lokalu nr 22 na III piętrze pełna cegła ceramiczną (grubość muru 38 cm).

W uzasadnieniu czytamy, iż pismem z dnia 30 października 2006r. "A" Oddział "B" Zakład Tkanin Wełnianych wystąpił o przeprowadzenie postępowania w sprawie zgodności z przepisami wybudowania otworów okiennych, w ścianie zachodniej budynku mieszkalnego wielorodzinnego położonego na terenie nieruchomości w Ł. przy ul.A [...]. W toku czynności wyjaśniających organ ustalił, iż właścicielki nieruchomości przejęły ją na własność w dniu 30 czerwca 1998r., ze złożonych przez właścicielki dokumentów wynika, iż w 1929r. oficyna frontowa, zajmująca całą szerokość działki, już istniała i była budynkiem 3 piętrowym z tremplem, poddaszem i piwnicami, stwierdzono, że obrys budynku jest zgodny z aktualnym stanem i kopią mapy zasadniczej z 2006r. Natomiast właścicielki nie posiadają żadnej dokumentacji potwierdzającej zgodność wykonania otworów okiennych, brak umów najmu lokali lub decyzji o ich nadaniu sprzed 1996 roku. Na podstawie zeznań B. M., która od 1945 roku mieszka w lokalu nr 4, w którym m.in. znajduje się sporny otwór okienny, ustalono, iż od 1945 roku były otwory okienne (stolarka drewniana) w ścianie zachodniej, w latach późniejszych budynek został przebudowany w wyniku, czego powstały lokale nr 4 i 5, dodała, iż w trakcie II wojny światowej w lokalu nr 4 mieścił się zakład krawiecki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00