Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 września 2008 r., sygn. III SA/Wa 461/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek (sprawozdawca), Asesor WSA Jarosław Trelka, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2008 r. sprawy ze skargi "E." sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "E." sp. z o.o. z siedzibą w R. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] listopada 2007 r. Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko E. z/s w R., przedstawione we wniosku złożonym w dniu 10 sierpnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem VAT premii pieniężnych.

W treści wniosku o udzielenie interpretacji Skarżąca wskazała, iż w umowie handlowej - lojalnościowej zawartej z jednym z kontrahentów, kontrahent ten zobowiązał się do udzielenia Skarżącej - jako kupującemu bonusu w postaci premii pieniężnej wiernościowej oraz jakościowej, gdy zrealizuje ona warunki określone w umowie. Skarżąca wskazała przy tym, że poszczególne rodzaje bonusów były dokumentowane za okresy miesięczne, na podstawie faktury VAT od 1 stycznia do 31 maja 2007 r., zaś premia od obrotu za pierwsze półrocze została rozliczona notą obciążeniową, a zaliczki na premię od stycznia do maja 2007 r. skorygowane fakturą korygującą.

W tak opisanym stanie faktycznym Skarżąca zwróciła się o wyjaśnienie zagadnienia, czy udzielenie wynagrodzenia za wykonanie określonego obrotu (premia od obrotu) jest traktowane jaki usługa w rozumieniu ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ze stawką podstawową. Powołując się na unormowania VI Dyrektywy VAT oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 lutego 2007 r. sygn. akt I FSK 94/06 Skarżąca wskazała, że wypracowany poziom obrotu towarowego został już pierwotnie opodatkowany przy zakupie, nie można zatem ponownie naliczać podatku VAT od towaru, który jest przedmiotem obrotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00