Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 września 2008 r., sygn. III SA/Wa 461/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek (sprawozdawca), Asesor WSA Jarosław Trelka, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2008 r. sprawy ze skargi "E." sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "E." sp. z o.o. z siedzibą w R. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] listopada 2007 r. Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko E. z/s w R., przedstawione we wniosku złożonym w dniu 10 sierpnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem VAT premii pieniężnych.
W treści wniosku o udzielenie interpretacji Skarżąca wskazała, iż w umowie handlowej - lojalnościowej zawartej z jednym z kontrahentów, kontrahent ten zobowiązał się do udzielenia Skarżącej - jako kupującemu bonusu w postaci premii pieniężnej wiernościowej oraz jakościowej, gdy zrealizuje ona warunki określone w umowie. Skarżąca wskazała przy tym, że poszczególne rodzaje bonusów były dokumentowane za okresy miesięczne, na podstawie faktury VAT od 1 stycznia do 31 maja 2007 r., zaś premia od obrotu za pierwsze półrocze została rozliczona notą obciążeniową, a zaliczki na premię od stycznia do maja 2007 r. skorygowane fakturą korygującą.
W tak opisanym stanie faktycznym Skarżąca zwróciła się o wyjaśnienie zagadnienia, czy udzielenie wynagrodzenia za wykonanie określonego obrotu (premia od obrotu) jest traktowane jaki usługa w rozumieniu ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ze stawką podstawową. Powołując się na unormowania VI Dyrektywy VAT oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 lutego 2007 r. sygn. akt I FSK 94/06 Skarżąca wskazała, że wypracowany poziom obrotu towarowego został już pierwotnie opodatkowany przy zakupie, nie można zatem ponownie naliczać podatku VAT od towaru, który jest przedmiotem obrotu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right