Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 marca 2008 r., sygn. I SA/Łd 1342/07
Dnia 4 marca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędziowie Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.) Asesor WSA Joanna Grzegorczyk Drozda Protokolant asystent sędziego Piotr Pietrasik po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi A Kopalni Węgla Brunatnego B. S.A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę.
UZASADNIENIE
I SA/Łd 1342/07
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. odmówił A., zwanej dalej "Spółką", zmiany postanowienia Naczelnika Ł. Urzędu Skarbowego z [...] r., nr [...] w sprawie interpretacji co do zakresu sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Wnioskiem z 19 marca 2007 r. (data wpływu wniosku do organu podatkowego), Spółka zwróciła się do organu I instancji o wydanie interpretacji, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Na podstawie układu zbiorowego pracy, w związku z zakładowym regulaminem pracy, Spółka zapewnia swoim pracownikom dojazdy "do" i "z" miejsca pracy poprzez zakup usług transportowych od Zakładu Sprzętu Technologicznego, funkcjonującego w strukturze Spółki, dokonując wewnętrznych rozliczeń. Usługi transportowe obejmują usługi własne Zakładu Sprzętu Technologicznego i Transportu, jak i zakupione z zewnątrz. Ponieważ koszty udostępnienia przewozów są znaczne, w porozumieniu ze związkami zawodowymi ustalono, że pracownicy poniosą część kosztów, wykupując bilety uprawniające ich do korzystania z przewozu.
Zdaniem Spółki, jeżeli pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom określonych świadczeń, to nawet gdy pracownik ponosi za nie odpłatność, nie można tego uznać za cenę usługi transportowej, a jedynie za zwrot pracodawcy części kosztów ponoszonych w interesie pracownika. Spółka bowiem nie zapewnia swoim pracownikom dowozu w celu osiągnięcia zysku z takiej czynności, ale czyni to w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Zatem tego rodzaju czynności nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right