Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Lu 177/18
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk Protokolant specjalista Julita Kula po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi G. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę.
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z dnia [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2017 r. (uzupełnione pismem z dnia 17 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania przy świadczonych usługach, polegających na montażu instalacji solarnych - jest nieprawidłowe.
Z uzasadnienia zaskarżonej interpretacji indywidualnej wynika, że we wniosku o jej wydanie przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Gmina będzie realizować projekt o nazwie "Wykorzystanie energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji solarnych i kotłów na biomasę w B." (dalej: "projekt"), współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa L. na lata 2014-2020 (w formie współfinansowania UE) w ramach 4 Osi Priorytetowej Energia Przyjazna Środowisku, Działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE, polegający na wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. Ubiegając się o dofinansowanie, Gmina nie wskazała podatku naliczonego od wydatków na przedmiotową inwestycję jako wydatku kwalifikowanego w ramach projektu.
W ramach projektu, Gmina zawarła umowy oraz zawrze aneksy porządkujące z mieszkańcami (dalej: "umowy"), które stanowią, że w zamian za jednorazową odpłatnością ze strony mieszkańca Gmina wykona montaż i podpięcie instalacji na/w budynkach mieszkańców oraz na gruncie poszczególnych nieruchomości, w skład których będą wchodziły: kolektory słoneczne i kotły na biomasę lub panele fotowoltaiczne (dalej: "instalacje"); udostępni te instalacje mieszkańcom, a następnie po okresie trwałości projektu przeniesie własność tych instalacji na rzecz mieszkańców.