Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 września 2008 r., sygn. III SA/Gl 336/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Asesor WSA Marzanna Sałuda, Asesor WSA Krzysztof Targoński (spr.), Protokolant sekr. sąd. Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S. A. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (interpretacji prawa podatkowego) uchyla zaskarżoną decyzję.

 

UZASADNIENIE

"A" S.A. w piśmie z dnia [...] r., powołując się na art. 14a Ordynacji podatkowej, wniósł o wydanie przez Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w [...] pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zakwalifikowania kosztów, określonych w umowie "kosztami stałymi", jako koszty związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru.

We wniosku Spółka w pierwszej kolejności nawiązała do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących definicji dostawy oraz usługi.

Następnie przedstawiła stan faktyczny podając, że "w związku z realizacją wieloletniego kontraktu Spółka zawarła długoterminowe umowy na zakup materiałów (podzespołów) niezbędnych do produkcji. Ponieważ w kalkulacji określone zostały koszty stałe do poniesienia jednorazowo oraz koszty zmienne nabywanych wyrobów, dostawca dokonujący na rzecz Spółki wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wystawił fakturę na wartość kosztów stałych, którą potraktował jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Dlatego też Spółka bazując na wyżej wymienionych artykułach przepisów ustawy o VAT oraz wytycznych IV Dyrektywy, potraktowała otrzymane faktury jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i opodatkowała na podstawie art. 20 ustawy VAT tzn. obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, ponieważ fakturę wystawiono przed terminem, o którym mowa w ust. 5. Następnie faktury, które Spółka otrzymuje, są również traktowane jako WDT przez ich wystawcę, oraz jako WNT przez Spółkę, jednakże, nie budzą one wątpliwości, ponieważ dotyczą dostaw konkretnych materiałów (podzespołów) w wartości kosztów zmiennych wykonania zgodnie z podpisaną umową".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00