Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 września 2008 r., sygn. II SA/Lu 425/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Referent stażysta Joanna Stadnik, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 września 2008 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [..] r. nr [..] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego M. W. kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] grudnia 2007 r., wydaną na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016 ze zm.) nakazał I. i T. S. dokonanie rozbiórki rozbudowanej części sklepu od strony południowej i wschodniej, zlokalizowanego na działce nr ewid. 340/7 w N. przy ul. 1-go Maja, a dokonanej pomiędzy głównym sklepem, a budynkami na działkach sąsiednich tzn. na działce nr 341 i 340/6 opisując elementy konstrukcyjne budynku podlegające rozbiórce.

W uzasadnieniu tej decyzji organ podał, że w wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, iż w okresie ostatnich 30 lat w sposób nielegalny, na sieci wodociągowej przebiegającej przez działkę nr 340/7 w N. powstał sklep spożywczy, który następnie w latach 1999-2000 został samowolnie rozbudowany. Postanowieniem z dnia 14 marca 2006 r. PINB wstrzymał prowadzenie robót budowlanych przy samowolnej rozbudowie sklepu nakładając na inwestorów obowiązek przedłożenia określonych dokumentów. W związku z niewykonaniem obowiązku organ wydał decyzję nakazującą rozbiórkę "łącznika" sklepu. W wyniku wniesienego odwołania powyższa decyzja została przez organ odwoławczy uchylona z uwagi na mało precyzyjne określenie elementów konstrukcyjnych obiektu, co do których ustalono, iż zostały zrealizowane w ramach samowoli budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00