Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 sierpnia 2008 r., sygn. II SA/Ol 323/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak Asesor WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi G. S. i R. S. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie nałożenia obowiązku przedłożenia ekspertyzy technicznej odcinka zabytkowego muru I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji; II. uchyla postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]", nr "[...]"; III. uchyla postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]", nr "[...]"; IV. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących kwotę 340 zł (trzysta czterdzieści złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; V. orzeka, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu.
UZASADNIENIE
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego- po zawiadomieniu złożonym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zabezpieczenia zabytkowego muru znajdującego się na granicy działki X przy ul. P. w K., w związku ze złym stanem technicznym budowli.
Postanowieniem z dnia "[...]" Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wezwał "[...]" S.A. do wystąpienia na drogę sądową w terminie 30 dni, w celu rozstrzygnięcia przez sąd powszechny zagadnienia wstępnego, którego przedmiotem jest ustalenie właściciela odcinka zabytkowego muru obronnego znajdującego się na granicy działek nr X i Y w obrębie ul. P. w K.
W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia "[...]" zawiesił z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zabezpieczenia odcinka zabytkowego muru znajdującego się na granicy działek X i Y w obrębie ul. P. w K. Organ administracji publicznej, który zawiesił postępowanie z przyczyny określonej w art. 97 § 1 pkt 4, jest obowiązany wystąpić do właściwego organu lub sądu o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego, albo wezwać stronę do wystąpienia o to w wyznaczonym terminie. W księgach wieczystych działek, w obrębie których znajduje się przedmiotowy mur obronny nie został on wyszczególniony. Na podstawie protokołu granicznego z 1965 r. granica dotycząca spornego fragmentu muru opisana została w następujący sposób: " ... z punktu nr 17 granica skręca w kierunku północnym i biegnie po zachodniej stronie ogrodzenia (muru oporowego) do punktu nr 1 punktu wyjściowego. Na mapie będącej załącznikiem ww. protokołu przedmiotowy mur oporowy uwzględniony jest w wykazie powierzchni jako odrębna parcela "[...]". Powierzchnia działki po wyznaczeniu granic w powyższy sposób wynosi w protokole 6752m2. Akt notarialny przeniesienia własności budynków i prawa użytkowania wieczystego działki gruntu nr X o obszarze 0,5693 ha, jako aportu do spółki M (poprzednika prawnego "[...]" S.A.) Repertorium A nr "[...]" - stwierdza, że PHU P Sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym gruntu stanowiącego działki nr X i Y o obszarze 0,6472 ha (6472m2), na podstawie karty mapy "[...]". W związku z powyższym zachodzi rozbieżność pomiędzy powierzchnią nieruchomości ujawnioną w księdze wieczystej Kw. nr "[...]" Sądu Rejonowego, a decyzją Wojewody stwierdzającą nieodpłatne nabycie użytkowania wieczystego gruntu działek nr A i B o łącznej powierzchni 6752m2 wraz z własnością znajdujących się na tym gruncie budynków. Niniejsza decyzja stanowi, że jest ona podstawą do wpisu w księdze wieczystej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right