Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 sierpnia 2019 r., sygn. II SA/Po 595/19
Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Asesor WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi K. M. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie przedłożenia oceny technicznej budynku oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2019 r., [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (zwany dalej "Inspektorem Wojewódzkim"), po rozpatrzeniu zażalenia K. M., utrzymał w zasadniczej części w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta K. (zwanego dalej "Inspektorem Powiatowym") z dnia [...] 2019 r., [...], [...] o nałożeniu na żalącą się obowiązku przedłożenia oceny technicznej budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. [...] w [...]. Postanowienie organu pierwszej instancji uchylono jedynie w zakresie w terminu przedłożenia oceny technicznej i w to miejsce orzeczono o zakreśleniu terminu późniejszego - do 30 sierpnia 2019 r.
Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach.
Dnia 9 października 2017 r. pracownicy Inspektoratu Powiatowego przeprowadzili w trybie art. 81a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (obecnie tekst jednolity tego aktu prawnego opublikowano w Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm. - uw. Sądu, dalej "P.b.") kontrolę odprowadzania wód opadowych z nieruchomości zlokalizowanej w [...] przy ul. [...] należącej do K. M.. W trakcie kontroli, poza ustaleniami dotyczącymi odprowadzania wody, stwierdzono, że izolacja przeciwwilgociowa pionowa ścian fundamentowych i piwnicznych budynku znajdującego się na działce jest w stanie nieodpowiednim. Ustalono, że izolację tą wykonano wraz z opaską betonową w 1994 r. Właścicielka nieruchomości wyjaśniła, że zaizolowanie budynku spełniało swoją funkcję do chwili likwidacji stancji paliw [...] na sąsiedniej działce [...] Po 2007 r. nie dokonywano jej napraw jak i uzupełnień. K. M. dodała także, że zobowiązuje się wykonać naprawy izolacji budynku, jednakże po ustaleniu przyczyn zalewania jej terenu przez wody spływające z terenu byłej stancji [...]. Z kontroli z dnia 9 października 2017 r. sporządzono protokół z dołączoną dokumentacją zdjęciową. K. M. obecna podczas oględzin odmówiła podpisania protokołu (k. 20-23 akt administracyjnych organu pierwszej instancji).