Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 lipca 2008 r., sygn. II SA/Kr 622/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabela Dobosz (spr.) Sędziowie WSA Małgorzata Brachel - Ziaja WSA Piotr Głowacki Protokolant: Anna Fugiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lipca 2008 r. sprawy ze skargi "[...]" Sp. z o.o. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz strony skarżącej "[...]" Sp. z o.o. w K. 755 zł (siedemset pięćdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2005 r. nr [...] po rozpatrzeniu wniosku A. I., J. R. oraz J. R. Prezydent Miasta ustalił warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn.: "Budowa budynku [...] z miejscami postojowymi, z wjazdem i wyjazdem oraz infrastrukturą techniczną na działkach nr [...], [...], [...], [...], obr. [...], jedn. ewid. [...] przy ul. [...] w K.". Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowiły przepisy art. 59 ust. 1, art. 61 ust. 1 w związku z art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717 z późniejszymi zmianami), § 1 - 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164 poz. 1588), § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy (Dz. U. Nr 164 poz. 1589) oraz art. 104 k.p.a.
W uzasadnieniu decyzji organ i instancji wskazał, że teren objęty wnioskiem A. I., J. R. oraz J. R. o ustalenie warunków zabudowy nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wobec czego przeprowadzono postępowanie na zasadach i w trybie przewidzianym w art. 59 i nast. ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W toku postępowania uzyskano uzgodnienia organów w zakresie wymaganym przez art. 53 ust. 4 powołanej ustawy, a także opinie: Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w zakresie komunikacji, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w zakresie ochrony środowiska, Biura Planowania Przestrzennego UM, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w [...] w zakresie ochrony konserwatorskiej z uwagi na nadzór archeologiczny oraz Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Spełnione zostały łącznie przesłanki wydania decyzji o warunkach zabudowy, o których mowa w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, co znajduje odzwierciedlenie w załączniku nr [...] do decyzji. Ponadto teren inwestycji jest objęty zgodą na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 1999, Nr 15, poz. 13 9 z późniejszymi zmianami). Decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi, a jej projekt został sporządzony przez osobę wpisaną na listę izby samorządu zawodowego architektów.