Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 15 maja 2008 r., sygn. II SA/Go 36/08

Dnia 15 maja 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Asesor WSA Joanna Brzezińska (spr.) Protokolant specjalista Joanna Śliwa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2008 roku sprawy ze skargi [...] na decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

 

UZASADNIENIE

Decyzją [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z., na podstawie art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. Nr 156, póz. 1118 z późn.zm.) art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz.U. Nr 38 póz. 229) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, udzielił J. K. pozwolenia na użytkowanie oczka wodnego na działce nr [...] w Z..

Decyzja została wydana w wyniku prowadzonego ponownie postępowania po uprzednim trzykrotnym uchyleniu rozstrzygnięć organu pierwszej instancji w trybie odwoławczym (decyzjami Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]).

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ wskazał, że J. K. wybudowała oczko wodne przed 1 stycznia 1995 r., a następnie w 1997 r. została wymieniona folia, co zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane z 1994 r., nie stanowiło remontu lecz bieżącą konserwację. Organ uznał, iż po myśli przepisu art. 103 ust. 2 ww. ustawy, kwestię samowolnie wybudowanego oczka wodnego należy rozstrzygnąć w oparciu o przepisy ustawy obowiązującej w dacie samowoli tj. Prawa budowlanego z 1974 r. Na podstawie zgromadzonych dowodów organ stwierdził, że w sprawie nie istnieją przeszkody do dokonania legalizacji samowolnie wybudowanego obiektu, o których mowa w art. 37 Prawa budowlanego z 1974 r., zatem udzielił na wniosek inwestorki pozwolenia na użytkowanie oczka wodnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00