Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 9 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Bd 110/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Asesor WSA Grzegorz Saniewski Protokolant Elżbieta Brandt po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi K. A. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] r. Komendant Powiatowy Policji w [...] zwolnił asp. K. A. z dniem [...] r., na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 6F oraz art. 45 ust. 1 i 3 i art. 110 ust. 2 i 4 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.).

Organ uzasadnił decyzję tym, że wymieniony orzeczeniem Nr [...] Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA w [...] z dnia [...] r., zatwierdzonym w dniu [...] r. przez Okręgową Komisję Lekarską MSWiA w [...], został uznany za całkowicie niezdolnego do służby w Policji i zaliczony do trzeciej grupy inwalidów. Inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą. Ponadto wskazał, iż funkcjonariusz ten przebywał na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim od dnia [...] r.

Asp. K. A. z rozkazem personalnym nr [...] zapoznał się w dniu [...] r. W ustawowym terminie, wniósł od tego rozkazu odwołanie, w którym wniósł o zmianę decyzji Komendanta Powiatowego Policji w [...] z dnia [...] r. poprzez zmianę daty zwolnienia go ze służby w Policji na dzień [...] r. Podkreślił, że nie zgadza się z decyzją organu pierwszej instancji. Jego zdaniem decyzja o rozwiązaniu z nim stosunku służbowego z dniem [...] r. została podjęta wbrew jego woli, bowiem w dniu [...] r. udał się osobiście do Komendanta Powiatowego Policji w [...] i przedstawił mu raport o zwolnieniu ze służby w Policji, w którym określił datę zwolnienia na dzień [...] r. Wskazał jednocześnie, że w trakcie rozmowy przełożony oświadczył, iż nie ma żadnych przeszkód aby odszedł ze służby w terminie przez siebie wskazanym. Stwierdził, że z treści art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji, nie wynika w jakim terminie przełożony powinien zwolnić policjanta w przypadku orzeczenia trwałej niezdolności do służby w Policji. Istotne jest jednak aby umożliwiono załatwienie formalności związanych z rozliczeniem się z zadań służbowych. Zaznaczył również fakt, iż przez cały okres służby był sumiennym, dobrze wywiązującym się ze swoich obowiązków służbowych policjantem. Wskazał, że Komendant Powiatowy Policji w [...] mógł go również zwolnić na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy o Policji z tytułu upływu 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00