Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Bd 845/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie: Sędzia WSA Grażyna Malinowska Wasik (spr.) Sędzia WSA Wojciech Jarzembski Protokolant Dominika Znaniecka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi R. D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją nr [...] z dnia [...] sierpnia 2006 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we W. po przeprowadzeniu dochodzenia epidemiologicznego, uwzględniając orzeczenie lekarskie nr [...] Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych we W., stwierdził u R. D. chorobę zawodową-aplazję szpiku, wymienioną w pkt 1 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

Z karty oceny narażenia zawodowego i dodatkowo poczynionych ustaleń wynika, że R. D. zatrudniony od [...] do [...] w [...] K. Z. P. Ch. we W., do [...] r. obsługiwał urządzenia do produkcji folii, a po tej dacie pracował na stanowisku zgrzewacza folii wykonując również inne czynności zlecone przez przełożonych, w tym także od [...] r. do [...] r. przy produkcji czarnej folii ochronnej.

W uzasadnieniu decyzji podano, że barwnik do produkcji czarnej folii ochronnej zawiera sadzę węglową, związki ołowiu, antymonu oraz związki aminowe, przy czym procesy technologiczne związane z narażeniem na działanie sadzy węglowej, w której obecne są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz inne związki z wysokim prawdopodobieństwem spowodowały wystąpienie u wyżej wymienionego aplazji szpiku. Wskazano również, iż zaburzenia układu krwiotórczego wywołane przez substancji chemiczne wynikają albo z bezpośredniego wiązania z makrocząsteczkami komórkowymi, albo z działania pośredniego-przez tworzenie wolnych rodników tlenowych, a ponadto nakładające się oddziaływanie wielu substancji toksycznych może prowadzić do aplazji szpiku nawet w stężeniach dalekich od toksycznych dla poszczególnych substancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00