Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 czerwca 2008 r., sygn. III SA/Wr 478/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Anna Moskała Sędzia NSA Józef Kremis Protokolant Renata Sawińska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 4 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Począwszy od [...] do [...] B.S. pracował - z przerwami - w kilku zakładach pracy w J. G., jako: kierowca samochodowy (także kierowca samochodów ciężarowych i kierowca autobusów), monter samochodowy - mechanik samochodowy, instruktor nauki zawodu, nauczyciel, Szef Oddziału [...] i magazynier (szczegółowy wykaz stanowisk pracy oraz okresy, w jakich były one zajmowane przez skarżącego, zawarto w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji).
W związku ze zgłoszeniem podejrzenia choroby zawodowej - zespołu wibracyjnego - [...] Powiatowy Inspektor Sanitarny w J. G. wszczął formalne postępowanie wyjaśniające (w dniu [...]), w czasie którego ustalono, że jeden z zakładów, w których świadczył pracę zainteresowany, został już zlikwidowany, a w innych zakładach, w których istniało potencjalne zagrożenie na działanie drgań mechanicznych, nie przeprowadzano stosownych pomiarów w okresie zatrudnienia tam strony. W związku z tym [...] organ pierwszej instancji dokonał przykładowych pomiarów drgań o działaniu ogólnym na organizm człowieka, w autobusach [...], [...], [...] i [...]. Nie stwierdzono wówczas przekroczenia normatywów higienicznych.
Zainteresowany był badany w A", który [...] wydał orzeczenie Nr [...] o braku podstaw do rozpoznania u pacjenta zespołu wibracyjnego na tle zawodowym. W orzeczeniu tym przyznano, że zainteresowany pracował w narażeniu na drgania za pośrednictwem siedziska pojazdu o ogólnym oddziaływaniu na organizm, uznano jednak, że stwierdzone dolegliwości: wieloletnie bóle w odcinku szyjnym i lędźwiowo-krzyżowym, bóle stawów kończyn, nawracające stany zapalne chrząstek międzyżebrowych oraz napadowe bóle głowy, połączone z uczuciem ciężkości karku i ograniczeniem ruchów głowy, nie są charakterystyczne dla drgań przekazywanych przez siedzisko kierowcy i nie mogą być łączone wyłącznie z działaniem wibracji ogólnej. W ocenie "A", epidemiologia potwierdza występowanie uogólnionych zmian kręgosłupowych z towarzyszącym zespołem bólowym u dużej części społeczeństwa w określonym wieku. W tym wypadku dowodzą tego rozpoznane u badanego zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego; dyskopatię kręgów od C5 do C7 i L5 do S1; niestabilność kręgu L5 oraz nawracający zespół bólowy kręgosłupa. W konkluzji orzeczenia "A" Nr [...] stwierdzono, że całość obrazu klinicznego schorzenia (w tym uogólnione zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa), poparta analizą narażenia zawodowego na drgania o działaniu ogólnym, nie daje podstaw do rozpoznania u pacjenta zespołu wibracyjnego. Dolegliwości i zmiany radiologiczne dotyczą w przypadku badanego kręgosłupa szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego. Powstanie uogólnionych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i częste występowanie zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, spowodowane u kierowców wielogodzinną wymuszoną pozycją ciała, nie jest charakterystyczne dla drgań przekazywanych przez siedzisko kierowcy i nie może by łączone wyłącznie z działaniem wibracji.