Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 listopada 2007 r., sygn. III SA/Wr 102/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński, Sędziowie Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca), Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk, Protokolant Ewa Bogulak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 6 listopada 2007 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w Ś. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] Nr [...], znak [...], Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. po rozpatrzeniu odwołania zakładu pracy, "A" Sp. z o.o. w Ś., od decyzji Nr [...] Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ś. z dnia [...], znak [...], o stwierdzeniu choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka (poz. 20 pkt 1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach, Dz.U. Nr 132 poz. 1115) u J. S., ostatnio zatrudnionej w "A" Sp. z o.o. w Ś., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ II instancji stwierdził, że strona była zatrudniona w okresie od dnia [...] do dnia [...] w "A" Sp. z o.o. w Ś. (poprzednio "B" SA) na różnych stanowiskach pracy. W oparciu o przeprowadzoną ocenę narażenia zawodowego ustalono, że na stanowiskach pracy szlifierz, szlifierz-ostrzarz, tokarz-wiertacz, wiertacz, wiertacz-obsługa myjni, monter, monter-operator maszyn i urządzeń, podczas wykonywania typowych czynności związanych z wykonywaną pracą występowało u strony obciążenie obydwu rąk, zwłaszcza nadgarstków (monotypowe ruchy rąk zginania i prostowania nadgarstków).