Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Rz 83/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Maria Zarębska-Kobak Sędziowie NSA Jerzy Solarski /spr./ AWSA Joanna Zdrzałka Protokolant sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólno-Administracyjnym na rozprawie w dniu 8 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi S. Sz. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w R. z dnia [...] listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2005r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w R. działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa oraz § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach ( Dz. U. z 2002r. Nr 132, poz. 1115), po rozpatrzeniu odwołania S. Sz. - utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w S. W. z dnia 9.12.2004r. o braku podstaw do stwierdzenia u S. Sz. choroby zawodowej - nowotworu złośliwego krtani.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazano, że w dniu 8.07.2003r. S. Sz. zgłosił podejrzenie choroby zawodowej- nowotworu złośliwego krtani. Organ I instancji przeprowadził postępowanie wyjaśniające i ustalił, że zainteresowany pracował w Hucie S. W. - obecnie ZHSW Z. Z. M., na stanowiskach:

1. 1972-1974 na wydziale M-8 jako elektryk i elektromonter,

2. 1976-1979 na Wydziale M-8 jako elektromonter,

3. 1979-1983 na Wydziale AR jako elektryk,

4. 1983-2003 na Wydziale M-8 jako elektromonter.

Z oceny narażenia zawodowego wynika, że S. Sz. przez ok. 26 lat w czasie pracy był eksponowany na bezwodnik kwasu siarkowego, stężony kwas siarkowy i azbest. Praca polegała na wykonywaniu czynności remontowo-naprawczych, tj. uszczelnianie pieców przy pomocy sznurów i uszczelek z azbestu, naprawa suwnic oraz innych urządzeń elektrycznych oraz wanien elektrycznych w chromowni. W czasie wykonywania prac, S. Sz. był okresowo narażony na oddziaływanie bezwodnika kwasu chromowego i opary stężonego kwasu siarkowego - ok. 4 godz. w miesiącu; natomiast na pył azbestu ok. 20 min. podczas wykonywania i zakładania uszczelek z płyt azbestowych, przy wykonywaniu takich robót od kilku do 20 w ciągu miesiąca. Narażenie na kwas siarkowy również było okresowe, przy jego rozlewaniu i przenoszeniu. Mgły kwasu siarkowego, które mają udowodnione działanie rakotwórcze, powstają w czasie procesów technologicznych, które nie występowały w zakładzie pracy. Na stanowisku pracy zainteresowanego nie były przeprowadzane pomiary środowiskowe i dlatego dla zobrazowania środowiska pracy pod kątem narażenia na czynniki rakotwórcze, przytoczono wyniki badań na stanowisku galwanizera w tym wydziale. Dane o narażaniu i wyniki pomiarów środowiskowych umieszczono w karcie oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzenie choroby zawodowej z dnia 4.03.2004r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00