Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 listopada 2007 r., sygn. III SA/Wa 997/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Aasesor WSA Hieronim Sęk, Protokolant Anna Armińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2007 r. sprawy ze skargi A. S.A. z siedzibą w P. w likwidacji na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji określającej wysokość podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2000 roku oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] marca 2007 r. nr [...]Dyrektor Izby Skarbowej w W. na podstawie art. 233 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm., w dalszej części uzasadnienia powoływanej jako O.p.) uchylił wydaną w stosunku do Skarżącej Spółki Akcyjnej "A." w likwidacji decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2006 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 200 r.

W uzasadnieniu decyzji organu pierwszej instancji wskazano, że w toku kontroli skarbowej ustalono, że spółka "A." S.A. w roku 2000 składała deklaracje VAT-7. Skarżąca spółka w żadnym miesiącu 2000 r. nie zadeklarowała zobowiązań w podatku od towarów i usług a jedynie kwoty nadwyżki podatku naliczonego do przeniesienia oraz kwoty do zwrotu na rachunek bankowy. Wszystkie kwoty zadeklarowane przez skarżącą spółkę do zwrotu zostały zwrócone przez urząd skarbowy. W wyniku badania dokumentów i ewidencji podatkowych stwierdzono, że skarżąca spółka wykonywała usługi niematerialne (usługi księgowe i prowadzenie punktów totalizatora sportowego) oraz prowadziła działalność handlową, ale nie przetwarzała zakupionych towarów handlowych. Tym samym wprowadzany przez spółkę do obrotu towar winien być zdaniem organu opodatkowany według tej samej stawki podatku od towarów i usług według której był opodatkowany przy jego zakupie przez skarżącą spółkę. W ocenie organu biorąc pod uwagę konstrukcję podatku VAT generalnie wykluczona jest sytuacja, w której podatnik prowadzący wyłącznie działalność handlową może wykazywać wyłącznie kwoty nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy, gdyż sytuacja taka może powstać jedynie w przypadku produkcji towarów oraz wykonywania usług opodatkowanych stawkami innymi niż 22 %, lub w przypadku zakupu środków trwałych, co w przypadku kontrolowanej spółki nie miało miejsca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00