Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2005 r., sygn. III SA/Wa 2313/04

1. Rozdawanie nagród w konkursie telewizyjnym w ramach licencjonowanego scenariusza programu telewizyjnego nie może być uważane za przekazanie towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. W związku z powyższym, rozdawanie wspomnianych nagród nie było czynnością opodatkowaną podatkiem VAT w czasie, kiedy obowiązywała ustawa o VAT z 1993 r.

. Spór w niniejszej sprawie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazywania nagród rzeczowych zwycięzcom konkursów telewizyjnych "Kalambury" i "Idź na całość" emitowanych przez skarżącą spółkę.

any podatkowe argumentowały, iż przekazywanie nagród stanowi zachętę do oglądania programów telewizyjnych, wpływa na wzrost oglądalności oraz służy uatrakcyjnieniu programów emitowanych przez skarżącą spółkę.

niem Sądu wyprodukowanie dobrego, atrakcyjnego produktu stanowi samo w sobie reklamę jego producenta, niemniej poniesione w związku z tym wyprodukowaniem niezbędne koszty, nie stanowią o możliwości potraktowania ich w kategoriach świadczenia usług czy też przekazania lub zużycia towarów na potrzeby reklamy w rozumieniu art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT z 1993 r. Przekazywane jako nagrody towary nie stanowią też produktów skarżącej spółki, która w ten sposób zachęcałaby do ich nabywania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2005 r. sprawy ze skargi Telewizji "P." S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 października 2004 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia 27 czerwca 2003 r. (...).; (...).

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia 7 października 2004 r. (...) Dyrektor Izby Skarbowej w W. na podstawie art. 233 par. 1 pkt 2 lit. "a", art. 68 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ oraz art. 10 ust. 2, art. 14 ust. 10 pkt 2, art. 15 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 27 ust. 4-6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, zwanej dalej "ustawą o VAT", uchylił - decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia 27 czerwca 2003 r. (...) określającą skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące styczeń, marzec, kwiecień, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień 1999 r. oraz umarzającą postępowanie dotyczące zobowiązania podatkowego za luty i maj 1999 r., a także ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe za poszczególne miesiące tego roku - w części określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń, marzec, kwiecień, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień 1999 r., a także w części ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe za miesiące styczeń - listopad 1999 r. oraz grudzień 1999 r. w wartości przewyższającej kwotę 6.471 zł oraz określił zobowiązanie podatkowe za miesiące marzec, październik i grudzień 1999 r., a w pozostałej części utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję /listopad 1999 r./.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00