Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 listopada 2007 r., sygn. I SA/Gd 579/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Kolanowski, Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień, Asesor WSA Bogusław Woźniak (spr.), Protokolant Sekretarz Sądowy Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 listopada 2007 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik, listopad 2003 r. oraz styczeń i od kwietnia do lipca 2004 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę 3.547 zł ( trzy tysiące pięćset czterdzieści siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia [...] określił J.S. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za październik, listopad 2003 r. i styczeń 2004 r., oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym - kwotę do przeniesienia na następny miesiąc za kwiecień, maj, czerwiec, lipiec 2004 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za lipiec 2004 r. Organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, że podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturach wystawionych przez A. S. K. Podmiot ten, w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego był podmiotem nieistniejącym w obrocie prawnym, a także nie uprawnionym do wystawiania faktur, w konsekwencji faktury te nie dają prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w październiku i listopadzie 2003 r. oraz w styczniu, kwietniu i lipcu 2004 r.

J.S. wniósł odwołanie od wymienionej wyżej decyzji do Dyrektora Izby Skarbowej. Zaskarżonej decyzji zarzucił naruszenia art. 120, art. 122 oraz art. 181, art. 187 § 1, art. 188, art. 190 Ordynacji podatkowej, polegające na: 1) nie wyjaśnieniu w sposób wyczerpujący sprawy, 2) sprzeczności istotnych ustaleń organu pierwszej instancji z zebranym w sprawie materiałem dowodowym. Ponadto strona zarzuciła naruszenie art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w związku z § 48 ust. 4 pkt 1 lit a. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług polegające na niewłaściwym ich zastosowaniu oraz naruszenie art. 86 ust. 1 i 2 oraz art. 109 ust. 5 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z § 14 ust. 2 pkt 1 lit. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 2004 r. Strona odwołująca wniosła jednocześnie o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka S.K. oraz przeprowadzenie dowodu z zeznań pracowników podatnika na okoliczność faktycznego wykonania usług. W uzasadnieniu odwołania podniesiono, że uznanie, iż S.K. był podmiotem nieuprawnionym do wystawiana faktur z uwagi na niedokonywanie rozliczeń podatku oraz nieskładnie deklaracji jest całkowicie bezpodstawne. Zarówno przepisy obowiązujące przed 1 maja 2004 r., jak i po tej dacie nie dają organom podatkowym prawa do arbitralnego decydowania o tym czy danego, zarejestrowanego (a takim był S.K.) podatnika VAT należy uznać za podmiot uprawniony do wystawiania faktur, czy też nieuprawniony. W ocenie odwołującego bezspornym jest, że S.K. zarejestrował się jako podatnik, złożył także jedną z deklaracji i to uprawniało do wystawiania faktur. Kwestia egzekwowania obowiązku rozliczenia podatku oraz składania deklaracji VAT - 7 należy do sfery uprawnień i obowiązków organów podatkowych. Podatnik - nabywca usługi, nie może ponosić konsekwencji nie wywiązywania się z obowiązków podatkowych przez usługodawcę - zarejestrowanego podatnika VAT, tym bardziej, że jak się okazało S.K. leczy się psychicznie i regularnie zażywa środki psychotropowe. Z punktu widzenia zachowania prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony istotnym jest, że usługi zostały wykonane, a cena została zapłacona. Kwestia zapłaty ceny został dowiedziona. Natomiast w przypadku wątpliwości, co do wykonania usługi, z uwagi na fakt, iż usługodawca składając swoje wyjaśnienia w Komendzie Policji był pod wpływem działania środków psychotropowych konieczne staje się, zdaniem odwołującego, przeprowadzenie wnioskowanych dowodów, które dowiodą, że sporne usługi zostały wykonane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00