Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 grudnia 2006 r., sygn. III SA/Wr 109/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Kremis Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Protokolant Adam Sak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 4 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] Nr [...]; II. przyznaje pełnomocnikowi skarżącej adwokat M. Z. 292,80 zł (dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote i osiemdziesiąt groszy) z VAT - tytułem nieopłaconych kosztów pomocy prawnej; III. określa, że decyzje wymienione w punkcie I nie mogą być wykonane.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], znak [...], nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. - po rozpatrzeniu odwołania K. K. - utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...], znak [...], nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - zawodowego uszkodzenia słuchu u K. K.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy przytoczył, iż K. K. pracowała w A we W. kolejno na stanowiskach :

- od 10.07.1967 r. do 01.04.1970 r. jako laborant w odlewni,

- od 01.04.1970 r. do 31.12.1972 r. jako metalurg,

- od 01.01.1973 r. do 30.04.1973 r. jako referent techniczny,

- od 01.05.1073 r. do 31.08.1973 r. jako samodzielny metalurg,

- od 01.09.1973 r. do 30 04.1974 r. jako konstruktor w dziale taboru kolejowego,

- od 01.05.1074 r. do 30.06.1978 r. jako samodzielny konstruktor,

- od 01.02.1986 r. do 29.07.1988 r. jako mechanik ds. miernictwa w laboratorium pomiaru długości kąta.

Od 1988 r. skarżąca przebywała na rencie inwalidzkiej III grupy.

Relacjonując następnie przebieg postępowania w sprawie organ II instancji wskazał, że skarżąca była badana po raz pierwszy w D. Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy we W. w dniu [...], gdzie stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu. W wyniku zaś odwołania skierowana została na badania do Instytutu Medycyny Pracy w Ł., który po konsultacji w dniu [...] wydał datowane na dzień [...] orzeczenie lekarskie nr [...] orzekając w nim o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu. W uzasadnieniu orzeczenia stwierdzono, iż "stopień i charakter zmian w narządzie słuchu (zweryfikowane audiometrią obiektywną ABR, tympanometrią) nie dają podstaw do rozpoznania choroby zawodowej". Rozpoznano wówczas także "zmiany pozapalne w uchu środkowym prawym, przebytą operację ucha środkowego lewego z powodu otosklerozy, obustronny ubytek słuchu typu mieszanego z przewagą komponentu przewodzeniowego". Jak stwierdził dalej organ odwoławczy - postępowanie diagnostyczne nie zostało zakończone wydaniem decyzji w sprawie choroby zawodowej, decyzją ZUS nr [...] przyznano skarżącej od dnia [...] III grupę renty inwalidzkiej, a organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie prowadziły postępowania administracyjnego i nie wydawały decyzji w sprawie choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00