Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Bd 821/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Włodarska asesor WSA Anna Klotz Protokolant Agnieszka Jagiełłowicz po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 października 2006r. sprawy ze skargi M.S. na decyzję [...] Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] lipca 2006r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

II SA/Bd 821/06

UZASADNIENIE

[...] Inspektor Sanitarny w [...] decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2006 r. po rozpoznaniu odwołania M.S. uchylił decyzję [...] Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] którą na podstawie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. nr 132, poz. 1115) orzeczono o odmowie stwierdzenia u wyżej wymienionej przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat, wymienionej w wykazie chorób zawodowych stanowiącym załącznik do wymienionego rozporządzenia.

W motywach decyzji organ wskazał, iż jakkolwiek rozpoznane u M.S. schorzenia w postaci przewlekłego zapalenia krtani oraz dysfonii hyperfunkcjonalnej nie mieszczą się w wykazie chorób zawodowych, to jednak poprzedzające wydanie decyzji I Instancji postępowanie dotknięte było uchybieniami proceduralnymi, bowiem o wszczęciu tegoż postępowania nie zawiadomiono wszystkich będących stronami postępowania pracodawców, tj. szkół w których wyżej wymieniona pracowała w narażeniu na nadmierny wysiłek głosowy, zaś oceny narażenia zawodowego nie dokonał właściwy w tym przypadku państwowy powiatowy inspektor sanitarny (§ 2 ust. 5 pkt 3 rozporządzenia), lecz niesprawujący profilaktycznej opieki zdrowotnej nad stroną lekarz (strona pobiera świadczenie emerytalne).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00