Porada
Czy pracownica powinna złożyć jeden wniosek ZAM zarówno o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego w pełnym wymiarze
PROBLEM
Pracownica złożyła wniosek 11 października 2024 r. o urlop macierzyński na podstawie art. 180 par. 2 Kodeksu pracy i jednocześnie z datą złożenia wniosku o urlop macierzyński złożyła wniosek o urlop rodzicielski na odrębnym wniosku. Czy pracownica powinna złożyć jeden wniosek ZAM zarówno o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego w pełnym wymiarze? Czy pracodawca powinien wypłacić zasiłek w wysokości 81,5% z uwagi na fakt, że złożono dwa wnioski jednocześnie z tą samą datą? Czy traktować to jako jeden, długi wniosek o zasiłek macierzyński i rodzicielski? Czy w takim przypadku przysługuje jej urlop macierzyński w wysokości 100% przez 20 tygodni oraz urlop rodzicielski w wysokości 70% przez 32 tygodnie?
RADA
Pracownica powinna złożyć jeden wniosek ZAM zarówno o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Wówczas zasiłek ten będzie wynosił 81,5% za okres obu urlopów.
UZASADNIENIE
Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Pracownicy - rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do 41 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.
Każdemu z pracowników - rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wymiaru urlopu określonego. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników - rodziców dziecka.
Zatem, jednemu z rodziców urlop rodzicielski przysługuje maksymalnie w wymiarze 32 tygodnie, a 9 tygodni należy się drugiemu z rodziców. Jest to tzw. część nieprzenoszalna.
Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
Urlop rodzicielski jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika - rodzica dziecka w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Zatem w obecnym stanie prawnym nie ma już tzw. długiego wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze, w ciągłości jeden po drugim.
W sprawie udzielenia urlopu rodzicielskiego pracownik i tak musi złożyć odrębny wniosek.
Nie należy tu mylić wniosków o dany urlop, zgodnie z przepisami prawa pracy, z wnioskami o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Zgodnie bowiem z ustawą zasiłkową, miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Jednak ubezpieczona - matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie może złożyć pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, z wyłączeniem okresu 9 tygodni, przysługującego ojcu dziecka.
Wówczas miesięczny zasiłek macierzyński za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego wynosi 81,5% podstawy wymiaru zasiłku, a za część urlopu rodzicielskiego w wymiarze 9 tygodni dla ojca dziecka zasiłek wyniesie 70% podstawy.
Jeśli więc pracownica złoży wniosek ZAM o zasiłek macierzyński i w nim zaznaczy, że ubiega się o wypłacenie zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze, to za cały okres tych urlopów zasiłek wyniesie 81,5% podstawy wymiaru.
art. 180 § 1, art. 1821a, art. 1821d ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.),
art. 30a ust. 1, art. 31 ust. 1-3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780).
Izabela Nowacka
ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym, autor licznych publikacji z zakresu rozliczania płac
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right