Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 lipca 2006 r., sygn. III SA/Wr 435/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała, Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.),, Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk, Protokolant Monika Mikołajczyk, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 14 lipca 2006 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia 25 lipca 2005 r. nr [...] (znak [...]) w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 25 lipca 2005r. Nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia 18.04.2005 r. znak [...] o braku podstaw do stwierdzenia u J. B. choroby zawodowej - pylicy płuc: pylicy krzemowej (poz. 3 wykazu chorób zawodowych).

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że Pan J. B. (zmarły 28.03.2001r.) pracował od 20.07.1960 r. do 31.12.1985 r. w Kopalni Węgla Kamiennego w W. w Zakładzie Górniczym A (następcą prawnym której to kopalni jest Spółka B S.A. w K. - Oddział w K.; Zakład "Kopalnie Węgla Kamiennego w całkowitej likwidacji") jako pomoc dołowa, młodszy górnik, cieśla górniczy, górnik strzałowy w podziemnych wyrobiskach górniczych; w zakładzie pracy występowało przekroczenie norm higienicznych pyłu węglowo-kamiennego. Od 1.01.1986 r. w/w przebywał na emeryturze. Wskazano, że pan J. B. z tytułu narażenia na zawodowe działanie pyłu węglowo-kamiennego pozostawał pod opieką Poradni P/Pyliczej Chorób Zawodowych W. Ośrodka Medycyny Pracy w W. W wyniku ostatniego badania przeprowadzonego w dniu 22.12.1989 r. wydano (w dniu 7.01.1999 r.) orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania pylicy płuc, następne badanie kontrolne wyznaczono za 12 mocy ale zainteresowany nie zgłosił się. Po zgonie Pana J. B. przeprowadzono sekcję, pobrano podczas niej wycinek z okolicy płuca. Protokół z tej sekcji łącznie z dokumentacja Poradni P/Pyliczej przesłano do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. W wyniku konsultacji przeprowadzonej pośmiertnie Instytut ten orzeczeniem z 1.08.2001 r. orzekł o braku podstaw do stwierdzenie choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00