Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 31 maja 2006 r., sygn. II SA/Bd 58/06

 

Dnia 31 maja 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Krzysztof Gruszecki Sędziowie : sędzia WSA Renata Owczarzak asesor WSA Grzegorz Saniewski ( spr ) Protokolant: Ewa Czerwińska po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2006 roku na rozprawie sprawy ze skargi J. i F. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] 2005r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Po wznowieniu postępowania, powołując jako podstawę rozstrzygnięcia art. 145 § 1 pkt 4 i art. 151 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071; z późn. zm.; zwanej dalej "kpa") Prezydent Miasta B. decyzją z dnia [...] 2004 r. nr [...] (sygn. sprawy WAB.II.7353-1257/03) stwierdził, że jego wcześniejsza decyzja z dnia [...] 1999 r. w sprawie z wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej [...], dotycząca zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę domu mieszkalnego wielorodzinnego nr 6 wraz z instalacjami wewnętrznymi - gazowymi, wodno-kanalizacyjnymi, centralnego ogrzewania, elektrycznymi, na terenie działki nr [...] obręb [...] przy ul [...] - wydana została z naruszeniem prawa. Jednocześnie Prezydent odmówił uchylenia decyzji z [...] 1999 r., gdyż jego zdaniem w wyniku wznowienia postępowania mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swej istocie decyzji dotychczasowej.

Prezydent ustalił, że skarżący J. i F. W. bez swojej winy nie brali udziału w postępowaniu poprzedzającym wydanie decyzji z dnia [...] 1999 r. o pozwoleniu na budowę.

Po wznowieniu postępowania F. W. zapoznał się z aktami sprawy i z zawartą w nich dokumentacją budowlaną.

Następnie strona zgłosiła zastrzeżenia co do wysokości budynku przy ul. [...], uznając ja za niezgodną z przepisami Prawa budowlanego oraz z zapisem planu miejscowego, który według strony przewidywał na tym terenie zabudowę niską. Według strony budynek, będący stosownie do zatwierdzonego projektu budowlanego budynkiem czterokondygnacyjnym podpiwniczonym, jest w istocie budynkiem liczącym 5 kondygnacji. Strona zwróciła uwagę, że poziom posadzki piwnicy znajduje się powyżej poziom gruntu, a do ilości kondygnacji powinny być zaliczone także antresole - ze względu na posiadaną powierzchnię mieszkalną. O braku zachowania wymogu niskiej zabudowy świadczy także pomiar geodezyjny dokonany przez geodetę w dniu 10 grudnia 2003 r., według którego wysokość budynku wynosi 17,80 m. (niezgodność z wymogiem § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00