Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 26 kwietnia 2006 r., sygn. I SA/Ke 773/05

 

Sygnatura akt: I SA/Ke 773/05 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 26 kwietnia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Maria Grabowska, Asesor WSA Mirosław Surma, Protokolant: Referent stażysta Łukasz Pastuszko, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19.04.2006 r. sprawy ze skargi A. Spółka Cywilna T. SM, M. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] numer [...] w przedmiocie : określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów usług za miesiąc marzec 2002 roku oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] numer [...], po rozpatrzeniu odwołania A. Spółka cywilna T. S. M. B. - Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] w sprawie określenia podatku od towarów i usług za miesiąc marzec 2002r.

W motywach rozstrzygnięcia wskazał, że kontrola skarbowa przeprowadzona w Spółce A. prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie usług pogrzebowych, transportu oraz sprzedaży towarów związanych z tymi usługami stwierdziła, iż Spółka w ewidencji sprzedaży VAT za poszczególne miesiące 2002r. nie wykazała obrotu w rozmiarze, jaki faktycznie uzyskała, czym naruszyła przepis art. 27 ust.4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.). Z dokumentacji księgowej firmy "A." wynikało, że Spółka ta sprzedała w 2002 roku 552 sztuki trumien oraz wykazała 242 przypadki sprzedaży usług związanych z przygotowaniem i obsługą pogrzebów. W czasie prowadzonego postępowania kontrolnego przesłuchano 91 świadków, dla których firma " A." wystawiła faktury wyłącznie na sprzedaż trumien. Przesłuchani świadkowie zeznali, że ze sprzedażą trumien wiązały się również usługi przygotowania i obsługi pogrzebów. Spółka nie posiadała dokumentów świadczących o wykonaniu usług obsługi pogrzebów. W związku z powyższym prowadzoną ewidencję sprzedaży za rok 2002 uznano za nierzetelną, zaś wartość niezaewidencjonowanej sprzedaży usług w zakresie przygotowania i obsługi pogrzebów ustalono w drodze oszacowania. Całość sprzedaży i świadczonych przez firmę " A." w roku 2002r. usług była przedmiotowo zwolniona z podatku VAT. Jednorazowo, w miesiącu marcu 2002r. Spółka" A." dokonała sprzedaży opodatkowanej stawką 22%, którą udokumentowała fakturą sprzedaży Nr [...] z dnia [...] wystawioną dla B. za naprawę i konserwację samochodu specjalnego [...] na kwotę netto - [...] zł i VAT [...] zł. W związku z wystąpieniem sprzedaży opodatkowanej Spółka podatek naliczony od zakupów dokonanych w miesiącu marcu 2002r. rozliczyła zgodnie z przepisem art. 20 ust. 3 w/w ustawy o VAT tj. pomniejszyła podatek należny o kwotę podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przeprowadzona kontrola wykazała, iż poniesione w miesiącu marcu 2002r. wydatki na zakup środków trwałych o wartości netto - [..]zł, VAT [...]zł służyły tylko sprzedaży zwolnionej w związku z czym podatnik nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o VAT zawarty na fakturach zakupu środków trwałych. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wydał w dniu [...] decyzję, w której określił dla Spółki" A." zobowiązanie podatkowe za miesiąc marzec 2002r. w kwocie [...]zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00