Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 października 2017 r., sygn. I SA/Po 63/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant: st. sekretarz sądowy Katarzyna Fornalik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 października 2017 r. sprawy ze skargi MS na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do lipca 2009 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Na podstawie postanowienia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] przeprowadzono postępowanie kontrolne w A w zakresie podatku od towarów i usług za 2009 r. W trakcie tego postępowania ustalono, że podstawową działalnością gospodarczą podatnika był handel detaliczny i hurtowy artykułami spożywczymi. Podatnik dokonywał sprzedaży detalicznej i półhurtowej w P przy ul. F [...], natomiast sprzedaży hurtowej w magazynie w P ul. C [...], gdzie funkcjonowały również firmy B oraz C. Podatnik ujął w rejestrze sprzedaży za miesiące [...] faktury VAT wystawione dla:

- D tytułem sprzedaży towarów na łączną wartość netto [...], podatek VAT [...], wartość brutto [...],

- E, tytułem sprzedaży towarów na łączną wartość netto [...], podatek VAT [...], wartość brutto [...].

Z faktur VAT wynikało, że MS dokonywał zakupu towarów i usług od następujących podmiotów: B, C, F, G, H, I. Natomiast dostaw towarów podatnik dokonywał na rzecz: E, B, C, F, G, H, D.

Organ I instancji ustalił, że firma MS uczestniczyła w łańcuchu podmiotów mających dokonywać transakcji artykułami spożywczymi. W powyższym łańcuchu podmiotów mających dokonywać tych transakcji miały uczestniczyć m.in. także takie podmioty jak: C, B, E, H, J, K, D. Część tych podmiotów nie prowadziła faktycznie działalności gospodarczej w zakresie handlu artykułami spożywczymi (D, K, K), lecz działały w charakterze kolejnych ogniw łańcucha składających się na krąg podmiotów mających uwiarygodnić te transakcje. Szczegółowy przebieg transakcji gospodarczych w okresie [...] między podmiotami biorącymi udział w procederze obrotu fakturami VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych, w którym uczestniczyła także firma MS, ustalony został przez kontrolujących w oparciu o dokumenty źródłowe w.w podmiotów. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego organ I instancji stwierdził, że MS w rzeczywistości nie dokonał sprzedaży towarów wykazanych na fakturach VAT wystawionych dla D oraz dla E, a zatem faktury obrazujące sprzedaż artykułów spożywczych do w.w podmiotów nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji gospodarczych. Organ I instancji w oparciu o ustalony, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, stan faktyczny oraz prawny sprawy uznał, że towar, który miał być rzekomo przedmiotem wewnątrzwspólnotowych dostaw na S nie opuścił kraju, a MS w rzeczywistości nie dokonał sprzedaży towarów wykazanych na fakturach wystawionych dla D oraz dla E. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej nie uznał jako dowodu ksiąg podatkowych MS za miesiące [...] w części dotyczącej transakcji dokonanych na rzecz D oraz E. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej uznał, że faktury VAT wystawione dla D i E nie dokumentują rzeczywistej sprzedaży dla tych podmiotów i w związku z tym nie stanowią podstawy opodatkowania podatkiem należnym. W dniu [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wydał na podstawie m.in. art. 3 pkt 4, art. 21 § 1 pkt 1, § 3 i § 3a,art. 23 § 1 pkt 2, § 2-5, art. 63 § 1, art. 193 § 1, § 2, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej jako: "O.p."), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 19 ust. 1, ust. 4, art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 1 i ust. 2, art. 99 ust. 12, art. 103 ust. 1, art. 106 ust. 1, art. 108 ust. 1, art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r., Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako: "ustawa o VAT) decyzję określającą dla MS nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za: [...], zobowiązanie podatkowe za: [...] oraz podatek do zapłaty na podstawie art. 108 ustawy o VAT za: [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00