Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 1 wrzenia 2005 r., sygn. II SA/Bd 337/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędzia WSA Grażyna Malinowska - Wasik Asesor WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu w dniu 1 września 2005r. na rozprawie sprawy ze skargi Z. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] 2005r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. oddala skargę, 2. zasądza od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy na rzecz radcy prawnego H. Ż. prowadzącej Kancelarię Prawną w B. przy ul. O. kwotę 255 zł ( dwieście pięćdziesiąt pięć złotych) tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

II SA/Bd 337/05

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] 2001 r. Miejski Inspektor Sanitarny w B. nie stwierdził u Z. S. choroby zawodowej.

[...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny w dniu [...] 2001 r. uchylił tą decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji z powodu braku zebrania wyczerpujących informacji na temat narażenia zawodowego na hałas w czasie zatrudnienia Z. S. w latach 1963 - 1980 oraz prawdopodobieństwa wystąpienia początków schorzenia w tamtym okresie.

Po ponownym postępowaniu organ pierwszej instancji - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. w dniu [...] 2002 r. nie stwierdził choroby zawodowej u skarżącej. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dla Województwa [...] decyzją z dnia [...] 2002 r., który ocenił, że Z. S. w czasie swojej pracy zawodowej mogła być narażona na hałas tylko w okresie pracy na stanowisku telefonistki w Rejonowym Urzędzie Telekomunikacji, jednak czasokres pracy na tym stanowisku był zbyt krótki, aby spowodować uszkodzenie słuchu. Natomiast w wyniku uzupełnienia materiału dowodowego dotyczącego pracy skarżącej w Zakładach Rowerowych "[...]" stwierdzono, że podczas pracy w tym zakładzie skarżąca nie była narażona na hałas przekraczający obowiązujące normy. Uzupełniony opis narażenia zawodowego był przedstawiony jednostce służby zdrowia, która wydała orzeczenie lekarskie stwierdzając, że uzupełnienie rozeznania środowiska pracy badanej nie wniosło nic nowego w sprawie i brak jest podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu ze względu na brak istotnego narażenia na ponadnormatywny hałas. Powołując się na to orzeczenie Inspektor Wojewódzki podkreślił, że organy Inspekcji Sanitarnej są związane rozpoznaniem bądź brakiem rozpoznania choroby zawodowej zawartym w orzeczeniu lekarskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00