Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 stycznia 2005 r., sygn. SA/Rz 454/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Czarnik Sędziowie NSA Anna Lechowska /spr./ AWSA Magdalena Józefczyk Protokolant: st.sekr.sąd.B.Krztoń po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi E. G. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2003 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku;

Uzasadnienie

SA/Rz 454/03

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] lutego 2003r. Nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, po rozpatrzeniu odwołania E. G. od decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2003r. Nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u niej choroby zawodowej - astma oskrzelowa (poz.3) i przewlekłego zatrucia rozpuszczalnikami organicznymi (poz. 1) - utrzymał zaskarżoną nim decyzję w mocy.

Jako jej podstawę prawną wskazał art.138 § l pkt l Kpa oraz § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 z późn. zm.),

Z uzasadnienia decyzji i akt postępowania wynika, że Powiatowy Inspektor Sanitarny wszczął je na skutek wniosku Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w R., który zgłosił podejrzenie u E. G. chorób zawodowych - przewlekłe zatrucie benzyną i astma oskrzelowa.

Dochodzenie epidemiologiczne przeprowadzone przez tegoż Inspektora wykazało, że w latach 1985-91 pracowała ona jako pomoc wychowawcy w przedszkolu. Od roku 1993 do kwietnia 2002r. zatrudniona była na stanowisku kierownika punktu przyjęć pralni chemicznej w D. Do marca 2001 r. był to pełen etat, a następnie 1/2 etatu. Ponadto od lipca 2001 r. pozostawała na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym.

Do obowiązków E. G. we wspomnianej pralni należało przyjmowanie i wydawanie odzieży, prowadzenie dokumentacji oraz przygotowywanie odzieży do wydania jej klientom (prasowanie, odparowywanie, wyczesywanie i pakowanie). Odzież ta była prana w roztworze benzyny ekstrakcyjnej w zakładzie w M. i przywożona do oddziału w D. Wykonane pomiary stężeń benzyny w powietrzu nie wykazały obecności oparów tej substancji. Ekspozycja dzienna w okresie jesienno - zimowym wynosiła 2-3 godzin dziennie, natomiast latem była mniejsza. Podczas pracy w pralni, oprócz możliwości narażenia na opary benzyny miała kontakt z pyłem włókien materiałów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00