Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 lutego 2004 r., sygn. II SA/Wr 380/01

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Daria Sachanbińska Sędzia NSA - Roman Ciąglewicz Asesor sądowy - Elżbieta Naumowicz (spr.) Protokolant: - sekretarz sądowy Jolanta Hadała po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi L. S. na decyzję na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

 

UZASADNIENIE

Powiatowy Inspektor Sanitarny w P., działając na podstawie § 10 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.) oraz na podstawie orzeczenia lekarskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w O. z siedzibą w K. z dnia 3 listopada 2000 r. o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, orzekł decyzją z dnia [...], nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u L. S. choroby zawodowej narządu słuchu, wymienionej w pozycji 15 wykazu chorób zawodowych, stanowiącym załącznik do w/p rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r.

W uzasadnieniu wskazał, iż w wyniku badań stwierdzono: obustronny odbiorczy ubytek słuchu o wielkości odpowiedniej dla ucha prawego 11 dB, a dla ucha lewego 21 dB. Wielkość ubytku słuchu nie spełnia lekarskich kryteriów zawodowego uszkodzenia narządu słuchu i nie może być uznany za schorzenie zawodowe.

Od niekorzystnej decyzji odwołał się L. S., podnosząc, że uszkodzenie słuchu zostało spowodowane 43-letnią pracą w warunkach szkodliwych w jednym zakładzie pracy - A w P.

[...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] utrzymał w mocy tę decyzję, podając w uzasadnieniu, że L. S. w latach 1953-1997 był maszynistą Stacji Pomp w A Sp. z o.o. w P. Badania środowiskowe z zakresu hałasu przeprowadzone na tym stanowisku pracy wykazały, iż równoważny poziom hałasu wynosił tam 81 dB, a zatem nie przekraczał najwyższego dopuszczalnego natężenia. Poza tym podał, że wielkość ubytków słuchu nie spełnia kryterium ubytku zawodowego, które definiuje zawodowe uszkodzenie słuchu jako obustronny ubytek słuchu o wielkości co najmniej 30 dB w uchu lepiej słyszącym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00