Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 20 stycznia 2021 r., sygn. I NSNc 1/21

Kwalifikowanie pracy kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony jako pracy w warunkach szczególnych jest ściśle uzależnione od okoliczności wykonywania przez niego pracy. Nawet gdyby, abstrahując od uzasadnienia uchwały z dnia 31 stycznia 2018 r., III UZP 8/17, opierać się wyłącznie na sformułowanej przez Sąd Najwyższy tezie konieczne jest bowiem stwierdzenie, na ile dodatkowe czynności konwojenta, ładowacza lub spedytora były wykonywane przez kierowcę jedynie "ubocznie". To zaś wymaga dokonania przez Sądy meriti ustaleń faktycznych i oceny dowodów, zwłaszcza w sytuacji, gdy ubezpieczony w ramach swoich obowiązków pracowniczych przez około 5-6 godzin dziennie zajmował się załadunkiem i rozładunkiem przewożonych materiałów.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Czubik (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Oktawian Nawrot

Bożena Cecylia Makuch (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z odwołania M. K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. o prawo do emerytury po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 20 stycznia 2021 r. skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. akt III AUa (...)

1. oddala skargę nadzwyczajną;

2. znosi wzajemnie koszty procesu w postępowaniu skargowym.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 16 września 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. odmówił M. K. prawa do emerytury z uwagi na fakt, niespełnienia warunków do przyznania świadczenia z tytułu obniżonego wieku emerytalnego, a mianowicie nieudokumentowania 15 lat pracy w warunkach szczególnych.

M. K. wniósł od tej decyzji odwołanie wskazując, że spełnia przesłanki do przyznania prawa do emerytury w wieku obniżonym z uwagi na zatrudnienie w warunkach szczególnych w Zakładach R., na stanowisku kierowcy samochodów ciężarowych.

Sąd Okręgowy w B. wyrokiem z dnia 13 grudnia 2016 r., VI U (...), zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych od 16 września 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00