Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. I UK 385/17

Przy ocenie, czy dozór stanowi pracę w szczególnych warunkach, łącznikiem jest narażenie ubezpieczonego na czynniki istniejące na stanowiskach pracy podwładnych zatrudnionych w szczególnych warunkach. Z tego punku widzenia nie jest istotne, czy nadzór dotyczy pracy wykonywanej przez pracowników podległych kierownikom, mistrzom, bądź brygadzistom, czy też czynności tych ostatnio wymienionych pracowników, jeśli przełożeni pracują w takich samych warunkach jak ich podwładni.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Franczak (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bohdan Bieniek

SSN Romualda Spyt

w sprawie z odwołania R. B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w K. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 stycznia 2019 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 9 maja 2017 r., sygn. akt III AUa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. wyrokiem z dnia 1 grudnia 2015 r. zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w K. z dnia 7 listopada 2014 r. i przyznał wnioskodawcy R. B. prawo do emerytury od dnia 20 września 2014 r. oraz zasądził od organu rentowego na rzecz wnioskodawcy kwotę 60 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

W sprawie tej ustalono, że zaskarżoną decyzją organ rentowy odmówił wnioskodawcy prawa do emerytury, ponieważ uznał za udowodniony na dzień 1 stycznia 1999 r. ogólny staż pracy w wymiarze 23 lat, 11 miesięcy i 16 dni, w tym 4 lata, 2 miesiące i 24 dni zatrudnienia w szczególnych warunkach. Sąd Okręgowy wskazał, że rodzice wnioskodawcy posiadali gospodarstwo rolne o powierzchni około 7 ha w miejscowości C. gmina C. Uprawiali tytoń, fasolę, zboża, ziemniaki, buraki i inne warzywa, mieli też inwentarz żywy (dwa konie, pięć krów, cztery świnie). W trakcie nauki w dwuletniej zasadniczej szkole zawodowej w K. w okresie od dnia 1 września 1970 r. do dnia 26 czerwca 1971 r., wnioskodawca mieszkał i był zameldowany u ciotki, ale w czasie prac polowych przez 3-4 dni przebywał w domu rodziców, do którego jeździł także na każdy weekend oraz na wakacje i ferie. Lekcje miał do godziny 12.00 - 14.00. Odległość do K. wynosiła około 35 km. Wnioskodawca jeździł pociągiem o godzinie 6.00 rano. Podróż trwała około po 1,5 godziny. Do stacji kolejowej w S. 2-3 km dojeżdżał rowerem. Kiedy przyjeżdżał do domu, pracował w gospodarstwie rolnym około 8 godzin dziennie, a w wakacje dłużej. W gospodarstwie tym pracowali rodzice wnioskodawcy. Następnie podjął naukę w Technikum Budowlanym w R., które ukończył w dniu 13 września 1974 r. Mieszkał wówczas w internacie. W tym czasie od kwietnia do września nie uczęszczał do szkoły, mieszkał z rodzicami i wykonywał wszystkie prace związane z rolnictwem, w zależności od pory roku przy sadzeniu tytoniu, buraków, przy sianokosach, przy obrządku inwentarza (wyrzucał obornik), przy zbieraniu tytoniu, ziemniaków, kosił trawę. Pracował przy żniwach przez miesiąc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00